Architektura MuratorWydarzeniaDziałanie w przestrzeni publicznej: zagospodarowanie przestrzeni i tradycyjne budownictwo Olędrów

Działanie w przestrzeni publicznej: zagospodarowanie przestrzeni i tradycyjne budownictwo Olędrów

Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” organizuje warsztaty przypominające o dziedzictwie Olędrów – specjalistów w zakresie zagospodarowywania terenów zalewowych. Działania w przestrzeni publicznej, warsztaty i dyskusje prowadzone będą przez Stowarzyszenie w czerwcu i lipcu 2013 roku

Osadnictwo olęderskie, makieta
Osadnictwo olęderskie. Warsztaty w przestrzeni publicznej. Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”

Działania w przestrzeni publicznej
Celem warsztatów jest znalezienie współczesnej interpretacji olęderskich założeń zagospodarowania przestrzeni. Głównymi adresatami projektu są dzieci z wiosek Mursk, Ładne, Smólnik, do udziału w bezpłatnych warsztatach zaproszeni są jednak także architekci i studenci architektury oraz wszystkie osoby zainteresowane kulturą Olędrów, ich budownictwem i sposobami zagospodarowania terenów zalewowych.
W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z kulturą osadnictwa olęderskiego. Zwieńczeniem projektu ma być wspólna realizacja w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy wioski zbudują plac rekreacji i wypoczynku. Projekt placu nawiazywać ma do kultury olęderskiej.
Warsztaty prezentuje olęderskie tradycje architektoniczne jako jeden z elementów kultury osadników, zasiedlających tereny zalewowe. Oprócz tradycyjnego budownictwa omawiane będą również techniki rolnicze i ich wpływ na krajobraz olęderskich wiosek (sadzenie wierzb i topoli na brzegach rzek, zakładanie kanałów melioracyjnych itd.)

...zachowane tradycje architektoniczne będziemy tropić podczas warsztatów z dziećmi i młodzieżą, w które ponadto chcemy zaangażować dorosłych mieszkańców trzech sąsiednich wsi. Poprzez nawiązanie do współczesności, chcemy pokazać, że tradycja nie musi być czymś oderwanym od rzeczywistości, mglistym, nieaktualnym, ale może być odpowiedzą na realne potrzeby czy marzenia względem przestrzeni publicznej. Zaprojektowanie placu wypoczynku, zabawy i rekreacji zgodnie z dawnymi regułami osadnictwa olęderskiego będzie dowodem na to, że tradycja jest ciągle żywa. Przestrzeń rekreacyjna będzie tymczasową instalacją artystyczną, stworzoną w drodze konsultacji społecznych, podczas których spróbujemy się dowiedzieć jakie są marzenia, potrzeby, plany względem przestrzeni publicznej. Takie postawienie sprawy udowodni, że nasze postrzeganie wygody, funkcjonalności, estetyki niewiele się różni od potrzeb olęderskich osadników. To właśnie dbałość o porządek w jaki organizuje się przestrzeń wokół człowieka determinowała osadnictwo olęderskie
– podkreśla Edyta Ołdak, prezes Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie"

Tegoroczny projekt jest kolejnym etapem działań fundacji w województwie kujawsko- pomorskim. W 2012 roku odbyły się warsztaty z analizy kolorystycznej regionu – czytaj więcej.
Informacje o kolejnych etapach projektu, program działań i szczegółowe informacje już wkrótce na stronie www.wwarszawie.org.pl

Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.