Architektura MuratorWydarzeniaEames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu

Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu

Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej.

Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu

21 listopada w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się projekcja filmu Eames: architekt i malarka w reżyserii Billa Jerseya i Jasona Cohna. Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej. Eamesowie najbardziej znani ze swoich charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek. Eames Office przez 40 lat było miejscem, gdzie przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Ich firma dzięki koncentracji na interdyscyplinarności i tkwiącym w niej potencjale przełamywała barier myślenia o projektowaniu stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki. Projekcja zostanie poprzedzona wykładem Krystyny Łuczak-Surówki – historyczki i krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Pokaz odbędzie się w ramach cyklu artBiografie, przedstawiającego filmy dokumentalne poświęcone artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów oddziaływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni goście, znawcy kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

ArtBiografie | pokaz filmu Eames: architekt i malarka (USA, 2011, reż. Bill Jersey, Jason Cohn) oraz wykład Krystyny Łuczak-Surówki
Data
: 21 listopada, godz. 18.00
Miejsce
: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40