Architektura MuratorWydarzeniaEcha z północy. Wystawa fińskiej architektury i dizajnu w Muzeum POLIN

Echa z północy. Wystawa fińskiej architektury i dizajnu w Muzeum POLIN

Surowy klimat, natura i demokratyczne podejście do projektowania, wpłynęły na kształt fińskiej architektury i dizajnu. 100-lecie niepodległości Finaldia uczci wystawą, prezentującą swoje najlepsze dokonania w tych dziedzinach. Pierwsza odsłona zostanie otwarta w Muzeum POLIN już 13 stycznia.

Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa
Biblioteka Uniwersytecka w Helsinkach, projekt: Anttinen Oiva Architects, 2012. Fot. Tuomas Uusheimo

Wystawa Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa jest jednym z głównych elementów programu obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii. Nieprzypadkowo jej pierwsza odsłona odbędzie się w Polsce, w budynku zrealizowanym według projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects (architekt lokalny Kuryłowicz & Associates).

Przestrzeń muzeum stanowi wyjątkowy wizualny kontekst dla naszej wystawy i wchodzi w dialog z prezentowanymi na niej obiektami - mówi Laura Isoniemi, kuratorka i producentka wystawy, która po warszawskiej odsłonie zostanie pokazana również w Pradze, Bratysławie i Berlinie.

Ekspozycję podzielono na 8 tematów, z których każdy odzwierciedla inny aspekt fińskiej architektury i dizajnu. Niektóre, np. Cisza, Światło i ciemność czy Wzrost odnoszą się do specyficznych dla Finlandii warunków klimatycznych lub zjawisk występujących w naturze. Inne, jak Równość czy Wspólnota reprezentują charakterystyczne w krajach nordyckich demokratyczne podejście do projektowania.

Łatwo zauważyć, że najbardziej charakterystyczną cechą fińskiego stylu projektowania jest jego społeczny wymiar. Proces projektowania stanowi część programu nauczania, w efekcie projektowanie staje się elementem codzienności, nie jest niczym wyjątkowym - mówi Rainer Mahlamäki, członek zespołu kuratorskiego wystawy.

Na ekspozycji w Muzeum Polin znajdą się ikony fińskiego dizajnu i architektury, zaprojektowane i zrealizowane w przeciągu ostatnich stu lat.

Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa
13 stycznia - 23 lutego 2017
Muzeum POLIN

Tagi:
Erasmus w Finlandii – relacja z pobytu na Tampere University of Technology Studentka Politechniki Białostockiej Paulina Sawczuk pisze o wymianie studenckiej w Finlandii, którą odbyła w ramach programu Erasmus Plus
Alvar Aalto po polsku. Wykład Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Ryszarda Nakoniecznego Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce. Zaprezentowane zostaną przykłady kluczowych obiektów z każdego z czterech etapów twórczości mistrza oraz ich wybrane polskie odpowiedniki.
Węzeł transportowy w Oulu Pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects w zespole z Arkkitehdit m3 Oy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego węzła transportowego w mieście Oulu na zachodzie Finlandii.
Löyly - sauna w Helsinkach "Löyly" w języku fińskim oznacza parę wodną, która unosi się po polaniu wodą rozżarzonego paleniska w saunie. To także nazwa otwartego w maju zespołu publicznych saun w Helsinkach. Obiekt powstał według projektu pracowni Avanto Architects.
Erik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu Erik Bryggman uznawany jest za ojca tzw. nordyckiego klasycyzmu. Twórczość tego wciąż mało znanego w Polsce architekta przybliży wykład Mikko Laaksonena z Instytutu Bryggmana w Turku.
Projektowanie parametryczne i drewno - tymczasowy pawilon „Pauhu” Niewielki pawilon „Pauhu” to popis możliwości zastosowania drewna w architekturze parametrycznej. Inspiracją dla ekspresyjnej formy jego wnętrza były prace słynnego fińskiego rzeźbiarza Tapio Wirkkali. Pawilon można pozostanie na jednej z ulic Tampere do końca 2016 roku.