Sztuka w mieście

Edukacja estetyczna najmłodszych: metalografiki i murale na trójmiejskich szkołach, przedszkolach, żłobkach

2023-10-25 15:03

Stowarzyszenie Traffic Design od kilku lat z powodzeniem zajmuje się edukacją estetyczną najmłodszych, realizując efektowne murale i metalografiki na elewacjach trójmiejskich placówek dydaktycznych. Właśnie pojawiły się kolejne, autorstwa Jacka Wielebskiego i Gosi Herby.

Młodzi projektanci dzieciom

Działające głównie na terenie Gdyni stowarzyszenie Traffic Design od lat realizuje projekty poprawiające estetykę przestrzeni publicznych. Do ich najbardziej znanych inicjatyw należy akcja tworzenia nowych szyldów i identyfikacji wizualnej na budynkach, którą we współpracy z cenionymi młodymi grafikami z powodzeniem przeprowadzili m.in. w Gdyni, Warszawie, Gdańsku i Elblągu. Od 2017 roku Traffic Design angażuje się też w działania na rzecz edukacji estetycznej najmłodszych, realizując efektowne murale i metalografiki na elewacjach trójmiejskich placówek dydaktycznych.

Pierwszy był żłobek Niezapominajka przy ul. Wójta Radtkego w Gdyni. Fasadę budynku ozdobiła ilustracja z metalowych prętów autorstwa Patryka Mogilnickiego. Projekt tak spodobał się mieszkańcom, że szybko zaczęły powstawać kolejne. Przedszkole nr 16 przy ulicy Jana z Kolna zyskało identyfikację w postaci jamnika, którą zaprojektowała młoda ilustratorka Ola Niepsuj, a Szkoła Podstawowa nr 21 w Gdyni mural metalograficzny zaprojektowany przez graficzkę Martę Przeciszewską. Mural został namalowany w stonowanej kolorystyce beżów, szarości i błękitów. Lekkości elementom graficznym dodaje wykonanie części z nich z metalu i zamocowanie na dystansie. Inspiracją dla autorki były dziecięce marzenia, nauka i charakterystyczne gdyńskie elementy: rybki z pomnika przy Bulwarze Nadmorskim oraz fontanna ze Skweru Kościuszki.

Edukacja estetyczna najmłodszych: metalografiki i murale na trójmiejskich szkołach, przedszkolach, żłobkach

i

Autor: Rafał Kołsut / Traffic Design Mural na Szkole Podstawowej nr 21 w Gdyni, proj. Marta Przeciszewska

Sztuka dostępna i promocja dobrych praktyk projektowych

Od września tego roku można oglądać kolejną realizację Traffic Design na terenie Gdyni. Mural projektu ilustratorki Gosi Herby na ścianie Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Generała Józefa Hallera. Praca powstała w wyniku warsztatów z uczniami, jakie przeprowadziła autorka. Przedstawia dzieci bawiące się nad wodą. Jedno z nich wygrzewa się na kamieniu, drugie nurkuje. Inspiracją dla mnie były także rysunki uczniów szkoły – opowiada Herba.

Cieszy nas wprowadzanie dizajnu i promowanie dobrych praktyk projektowych w miejscach, które zwykle nie dysponują ogromnymi budżetami, ale za to są dostępne dla użytkowników, niezależnie od zasobności portfela – dodaje Monika Domańska z Traffic Design.

Edukacja estetyczna najmłodszych: metalografiki i murale na trójmiejskich szkołach, przedszkolach, żłobkach

i

Autor: Rafał Kołsut / Traffic Design Mural Gosi Herby na ścianie Zespołu Szkół nr 6 w Gdyni

Edukacja estetyczna także w Gdańsku

Co istotne, środki na realizacje murali przekazał urząd miasta. Wkrótce projekt zaczął ewoluować. Pomysłu pozazdrościły Gdyni władze pobliskiego Gdańska. Zdecydowano, że fasady nowo budowanych gdańskich żłobków zdobić będą elementy specjalnie opracowanej identyfikacji wizualnej. Zadania podjął się grafik i streetartowiec Jacek Wielebski, współzałożyciel stowarzyszenia Traffic Design. Tak powstały metalografiki przedstawiające lisa, jelonka, jeża, bociany, króliki, wiewiórkę, żabkę, sowę, a nawet fokę.

Pomysł na serię ze zwierzętami wypłynął z potrzeby stworzenia zestawu elementów, które będą mogły być rozbudowywane i powielane w przypadku rozszerzenia sieci żłobków. Poszczególne zwierzęta będą mogły stać się „patronami” żłobków i umożliwią łatwiejszą identyfikację: „Chodzę do żłobka z liskiem” lub „Chodzę do żłobka z sową”. Postaci zwierząt są też łatwe dla małych odbiorców do rozpoznania i zapamiętania – tłumaczą inicjatorzy.