Architektura MuratorWydarzeniaEuropan w Warszawie

Europan w Warszawie

Ubiegłoroczna edycja konkursu Europan odbyła się pod hasłem Productive city – przywrócenia wytwórczości miastu. Tym razem do opracowania przeznaczono 44 tereny w kilkudziesięciu europejskich ośrodkach. W Warszawie był to obszar dawnej fabryki domów na Ulrychowie. W rodzimej odsłonie konkursu nie przyznano nagrody głównej. 18 tys. euro rozdzielono między autorów projektów, które uzyskały trzy drugie równorzędne nagrody – pisze Emilia Ignaciuk.

Rozstrzygnięta w grudniu 14. edycja konkursu Europan odbyła się pod hasłem Productive city – przywrócenia wytwórczości miastu. W organizowanym co dwa lata Europanie młodzi architekci szukają rozwiązań dla konkretnych obszarów miejskich. Konkurs ma charakter ideowy, czasem jednak koncepcje udaje się zrealizować. Tym razem do opracowania przeznaczono 44 tereny w kilkudziesięciu europejskich miastach. W Warszawie był to obszar dawnej fabryki domów na Ulrychowie. Jako że Polska nie jest pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia Europan, pierwszy etap przedsięwzięcia odbywa się lokalnie pod auspicjami Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, ostateczne oceny wystawiane są zaś przez jury w Niemczech (jednym z jego członków był Hubert Trammer).

W edycji warszawskiej nie przyznano nagrody głównej. 18 tys. euro rozdzielono między autorów projektów, które uzyskały trzy drugie równorzędne nagrody. Laureaci to: Maria Nuñez (Madryt) – praca Warszawa Common Places; Lluis Juan Liñán, Andrea Gimeno Sánchez i Josep Vicent Lluch Diaz (Walencja) – The Excity; Borys Kozlowski i Barbara Jakubowska (Rotterdam) – House the Productivity. Projekt Warszawa Common Places zawiera pomysły pozwalające rozsądnie korzystać z zasobów środowiska wcielone w zróżnicowaną miejską zabudowę. W pracy The Excity teren fabryki domów ma być przekształcony w miasto żyjące z recyklingu, zaś House the Productivity to koncepcja elastycznej jednostki mieszkalno-wytwórczej z prefabrykowanych elementów.

Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian. Termin nadsyłania materiałów upływa 31 stycznia.
Dom Kobiet: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 20 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 Wkrótce startuje pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w zrealizowanych projektach architektonicznych. W jury Ewa Kuryłowicz, Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński, Szymon Firląg oraz Karol Fiedor.
Zabytek Zadbany 2021: konkurs dla konserwatorów, właścicieli i zarządców zabytków Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.  Zgłoszenia tylko do 31 stycznia!
Centrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej: konkurs SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bielsko-Biała zaprasza do udziału w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie terenów w otoczeniu dworca kolejowego w Bielsku. Składanie wniosków do 29 stycznia.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.