Architektura MuratorWydarzeniaFabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Na 4-hektarowym terenie dawnej fabryki obrabiarek w Dąbrowie Górniczej planowane jest nowe centrum miasta. Aby pokazać mieszkańcom potencjał tej przestrzeni, organizowane są tam obecnie różnego rodzaju wydarzenia i dyskusje. Wkrótce rozpisany zostanie także konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie całego obszaru.

Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej
Dawna fabryka Defum w Dąbrowie Górniczej; fot. Rafał Daniecki, serwis prasowy

W 2016 roku w ramach konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast Ministerstwo Rozwoju wybrało najlepsze pomysły na działania prowadzące do odnowy przestrzeni miejskich. Wśród 20 ośrodków, które otrzymały z resortu dofinansowanie na ich realizację znalazła się Dąbrowa Górnicza. Jej projekt, polegający na urządzeniu nowego centrum miasta na 4-hektarowym terenie dawnej fabryki obrabiarek Defum, uzyskał 4 mln zł. W konsultacji z różnymi grupami społecznymi lokalne władze zamierzają stworzyć tam przyjazną przestrzeń publiczną, która będzie sprzyjała spędzaniu czasu wolnego oraz stanie się nową wizytówką Dąbrowy. Przedsięwzięcie zakłada zaadaptowanie hal fabrycznych na funkcje rekreacyjne i kulturalne, a także taką aranżację obszaru między ul. Kolejową, Konopnickiej i Kościuszki, by w wygodny sposób łączył to nowe centrum z planowanym dworcem kolejowym, którego budowa wkrótce ma się rozpocząć. Do końca lutego powinniśmy mieć gotową koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dla całego terenu. Będzie to opracowanie powstałe w oparciu o prowadzone wcześniej rozległe konsultacje. Na tej podstawie chcemy rozpisać konkurs architektoniczny, tak by na jesieni rozpocząć projektowanie i poszukiwanie partnerów – zapowiada Wojciech Czyżewski, pełnomocnik ds. promocji i komunikacji społecznej urzędu miasta, a także przewodniczący zespołu pod nazwą Fabryka Pełna Życia. By pokazać mieszkańcom potencjał poindustrialnych przestrzeni, organizowane są tam obecnie różnego rodzaju wydarzenia jak koncerty, zawody motocrossowe czy plenerowe pokazy filmów, ale też dyskusje i warsztaty na temat przyszłości tego miejsca.

Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.