Architektura MuratorWydarzeniaFilharmonia Szczecińska w finale Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury!

Filharmonia Szczecińska w finale Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury!

Filharmonia Szczecińska projektu Barozzi / Veiga, Studio A4 sp. z o.o. (architekt lokalny) znalazła się wśród pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współeczenej Architektury!

Finaliści Mies van der Rohe

Na konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Domu Europy w Londynie, Komisja Europejska ogłosiła wspólnie z Fundació Mies na van der Rohe listę 5 finalistów nominowanych do nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej za rok 2015 – nagrody im. Miesa van der Rohe. Na konferencji przemówienie wygłosili: Giovanna Carnevali – dyrektor Fundació Mies van der Rohe, Alessandro Senesi – wicedyrektor ds. programu "Kreatywna Europa" Komisji Europejskiej oraz Tony Chapman – członek jury w 2015 roku.

Po raz pierwszy w historii konkursu na liście finalistów znalazła się realizacja z Polski: Filharmonia Szczecińska projektu Barozzi / Veiga, Studio A4 sp. z o.o. (architekt lokalny). Na liście finalistów znalazły się również następujące obiekty:
- Ravensburg Art Museum, Ravensburg (Niemcy)
Biuro: Lederer Ragnarsdóttir Oei
Autorzy: Arno Lederer (IC), Jórunn Ragnarsdóttir and Marc Oei (DE)
- Danish Maritime Museum, Helsingør (Dania)
Biuro: BIG - Bjarke Ingels Group
Autorzy: Bjarke Ingels and David Zahle (DK)
- Antinori Winery, San Casciano Val di Pesa, Florencja (Włochy)
Biuro: Archea Associati
Autorzy: Giovanni Polazzi, Laura Andreini, Marco Casamonti and Silvia Fabi (IT)
- Saw Swee Hock Student Centre LSE, Londyn (Wielka Brytania)
Biuro: O’Donnell + Tuomey (IE)
Autorzy: Sheila O'D onnell, John Tuomey and Willie Carey (IE)

W dniu 8 maja na specjalnej gali w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie ogłoszony zostanie laureat nagrody za rok 2015. Otwarcie wystawy nominowanych prac oraz uroczystość na cześć wszystkich architektów i osób uczestniczących w procesie przyznawania nagrody odbędzie się tego samego dnia.

EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.
Sala kongresowa w Plasencii Budowa obiektu zajęła 12 lat. Usytuowany na granicy miasta i górzystego krajobrazu malowniczej Estremadury z zewnątrz przypomina świetlisty meteoryt, w środku – prom kosmiczny zaaranżowany przez twórców Archigramu.
Terrassenhaus Berlin Zgodnie z intencją inwestorek, które oczekiwały obiektu wielofunkcyjnego, łatwo poddającego się ewentualnym modyfikacjom, architekci dążyli do wykreowania nowej typologii zabudowy, łącząc cechy miejskiej willi z tarasem, ścianki wspinaczkowej i zigguratu.