Architektura MuratorWydarzeniaFinaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Robertem Skitkiem

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Robertem Skitkiem

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na cykl rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Gościem pierwszego spotkania będzie zdobywca Grand Prix Robert Skitek z tyskiej pracowni RS+.

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Robertem Skitkiem

21 maja 2021 odbyła się uroczysta gala trzynastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu. Grand Prix zdobyła przystań kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach zaprojektowana przez pracownię RS+ architekci prowadzoną przez Roberta Skitka. Już 1 września o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z Robertem Skitkiem, które poprowadzi Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny GSA. Tematem rozmowy będzie nie tylko zwycięska realizacja, ale też inne projekty biura, a także stan polskiej architektury. Transmisja na kanale YT, FB i LinkedIn.

Autorska pracownia projektowa RS+ została założona w 2001 roku przez Roberta Skitka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (dyplom 1999). Biuro ma w dorobku   m.in. domy jednorodzinne, wnętrza i przestrzenie publiczne, w tym wielokrotnie nagradzane zagospodarowanie nabrzeży jeziora Paprocańskiego w Tychach czy Open AirMuseum w Cieszynie. Obecnie do zespołu projektowego należą: Martyna Lenart-Zygmunt, Joanna Kujda oraz Patrycja Fersztorowska.

Planty w Jaworznie
Planty w Jaworznie Pracownia RS+ Roberta Skitka opanowała rzadką sztukę projektowania przestrzeni publicznych, które cenią zarówno mieszkańcy, jak i krytycy architektury. Prezentujemy najnowszą realizację biura: zagospodarowanie fragmentu plant w Jaworznie.
Nowy cykl studenckich webinarów na temat konstrukcji dachów Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – to uczelnie, których studenci wzięli już udział w webinarach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów firmy Dörken. W nowym roku producent membran dachowych zapowiada kontynuację cyklu zawodowych szkoleń.
Krzysztof Ingarden o miejskich utopiach. Kolejny webinar 2031 NOW Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszają na kolejne webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie on-line z Krzysztofem Ingardenem towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2021 roku Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wiele działo się też w polskiej i światowej architekturze. Zyskaliśmy własnego przedstawiciela przy okrągłym stole Nowego Europejskiego Bauhausu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się biennale architektury w Wenecji, a wśród nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022 znalazła się rekordowa liczba obiektów z Polski. Prezentujemy nasz subiektywny przegląd  najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2021 roku.
Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie W Kamienicy Szołayskich można już oglądać nową wystawę poświęconą współczesnej polskiej architekturze. Kuratorom udało się zebrać w jednym miejscu rysunki i makiety najważniejszych realizacji ostatnich 120 lat. Na ekspozycji zobaczymy też modele z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Kengo Kuma w Krakowie. Eksperyment. Materiał. Architektura Najnowsze projekty Kengo Kumy można oglądać na wystawie „Eksperyment. Materiał. Architektura” w krakowskim Muzeum Manggha. Uzupełnieniem ekspozycji jest drewniana instalacja zaprojektowana przez pracownię Japończyka we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach Wystawa „Pozdrowienia z powiatów!” stanowi podsumowanie lokalnych działań realizowanych przez NIAiU w latach 2020-2021. Zobaczymy najciekawsze przykłady międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej.