Architektura MuratorWydarzeniaFinaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Robertem Skitkiem

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Robertem Skitkiem

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na cykl rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Gościem pierwszego spotkania będzie zdobywca Grand Prix Robert Skitek z tyskiej pracowni RS+.

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Robertem Skitkiem

21 maja 2021 odbyła się uroczysta gala trzynastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu. Grand Prix zdobyła przystań kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach zaprojektowana przez pracownię RS+ architekci prowadzoną przez Roberta Skitka. Już 1 września o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z Robertem Skitkiem, które poprowadzi Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny GSA. Tematem rozmowy będzie nie tylko zwycięska realizacja, ale też inne projekty biura, a także stan polskiej architektury. Transmisja na kanale YT, FB i LinkedIn.

Autorska pracownia projektowa RS+ została założona w 2001 roku przez Roberta Skitka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (dyplom 1999). Biuro ma w dorobku   m.in. domy jednorodzinne, wnętrza i przestrzenie publiczne, w tym wielokrotnie nagradzane zagospodarowanie nabrzeży jeziora Paprocańskiego w Tychach czy Open AirMuseum w Cieszynie. Obecnie do zespołu projektowego należą: Martyna Lenart-Zygmunt, Joanna Kujda oraz Patrycja Fersztorowska.

Planty w Jaworznie
Planty w Jaworznie Pracownia RS+ Roberta Skitka opanowała rzadką sztukę projektowania przestrzeni publicznych, które cenią zarówno mieszkańcy, jak i krytycy architektury. Prezentujemy najnowszą realizację biura: zagospodarowanie fragmentu plant w Jaworznie.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.