Architektura MuratorWydarzeniaFinisaż wystawy Przestrzenienie Ryszarda Wilka w Szczecinie

Finisaż wystawy Przestrzenienie Ryszarda Wilka w Szczecinie

Galeria Architektów Forma zaprasza na finisaż wystawy prac Ryszarda Wilka, kompozycji z pogranicza rzeźby i architektury 

Ryszard Wilk, struktury rzeźbiarskie

Od posługiwania się strukturą architektoniczną Wilk miał już krok tylko do form ze struktur siatkowych. Zrobił go, ze struktur tych wydowbywając (...) ekstrakt lekkości rysunku i dobitności doznania kształtu – pisze Jacek Lenart we wstępie do katalogu wystawy.
Abstrakccyjne kompozycje rzeźbiarskie artysty zbudowane są zawyczaj z prostych elementów, przestrzennych kratownic. Modyfikowane i powtarzane rytmicznie tworzą niezwykle bogate struktury, z wciąż zmieniającą się grą świateł i cieni. Powracacające w kolejnych wariantach motywy tworzone są jak muzyka, z surowymi regułami harmonii i ogromem możliwych wariacji.

Ryszard Wilk (1938), wykładowca w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby ZUT oraz Akademii Sztuki obchodził niedawno 50 rocznicę pracy twórczej i dydaktycznej. Jako rzeźbiarz, jest autorem ceramicznych, monumentalnych instalacji, twórca medali. Pracuje również w dziedzinie architektury (m.in. Dom Kupca w Szczecinie, płaskorzeźby ceramiczne i elewacja budynku Redakcji Kontakt Szczecin, projekt fasady centrum Nanotechnologii dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), jest członkiem SARP. Równolegle działa jako muzyk. W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte.Przestrzenienie
Wystawa czynna do 28 lutego 2013 w godzinach 10.00-16.00
Galeria Architektów Forma / Zut, Wbia
ul. Żołnierska 50, Szczecin
Budynek Wydziału Architektury


Więcej informacji w dostępnym on-line katalogu wystawy
Fot. materiały prasowe Galerii Architektów FormaRyszard Wilk: struktury
Wernisaż wystawy Ryszarda Wilka
Ryszard Wilk: Przestrzenienie, wystawa luty 2013
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.