
i
Systemy gabionowe opierają się na wykorzystaniu ażurowych koszy, skonstruowanych z zespawanych ze sobą pionowych i poziomych profili stalowych. Jednym z najszerzej stosowanych rozwiązań wykorzystujących te elementy są ogrodzenia gabionowe, oferowane m.in. przez firmę REDHEN. Dzięki bardzo mocnej, a jednocześnie lekkiej, ażurowej konstrukcji w formie kosza pozwalają na łatwą i szybką budowę. W zalezności od rodzaju wypełnienia, .dają też możliwość uzyskania zróżnicowanych efektów estetycznych. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wypełnianie gabionu kamieniami bądź pociętymi kawałkami drewna.
Ogrodzenia gabionowe są bardzo trwałe i odporne na wandalizm. Po wypełnieniu naturalnym materiałem dobrze spełniają funkcję ekranu akustycznego, a ponadto nie wymagają konserwacji. Gabiony znajdują coraz szersze zastosowanie w przestrzeni publicznej, w małej architekturze, a nawet w architekturze budynków w postaci np. elewacji. Można z nich skonstruować ławki, wiaty przystankowe, ekrany akustyczne, ławki. Gabiony ogrodzeniowe produkowane są w różnych rozmiarach, co ułatwia dostosowanie materiału do różnych celów i tworzenie ogrodzeń, ścian przystanków, różnorodnych mebli miejskich. Najwęższe kosze mają zaledwie 15 cm szerokości, dzięki czemu można je wykorzystac nawet na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. W Warszawie na ul. Emilii Plater, gabiony zastosowane zostały do aranżacji przestrzeni pomiędzy jezdniami po zlikwidowanym parkingu, w formie wypełnionej kamieniami rzeźby - DNA.Ogrodzenia gabionowe pozwalają na stworzenie wyjątkowo solidnych, a przy tym efektownych barier.
Producenci gabionów zwracają uwagę na ich liczne zalety: - trwałość,- szybki i łatwy montaż,- wysoką wytrzymałość, gwarantująca odporność na uszkodzenia– brak konieczności konserwowania gabionów- wysoka izolacyjność akustyczna.
Opracował M. Nitychoruk