Architektura MuratorWydarzeniaGabiony, czyli przydatne rozwiązanie w konstrukcji ogrodzeń i mebli miejskich

Gabiony, czyli przydatne rozwiązanie w konstrukcji ogrodzeń i mebli miejskich

Systemy gabionowe to nic innego jak ażurowe kosze, skonstruowane z zespawanych ze sobą pionowych i poziomych stalowych elementów. Choć gabiony początkowo używane były jedynie przy wznoszeniu tanich, czysto utylitarnych konstrukcji, np. w inżynierii wojskowej, w ostatnich latach znajdują coraz szersze zastosowanie w architekturze

Gabiony

Systemy gabionowe opierają się na wykorzystaniu ażurowych koszy, skonstruowanych z zespawanych ze sobą pionowych i poziomych profili stalowych. Jednym z najszerzej stosowanych rozwiązań wykorzystujących te elementy są ogrodzenia gabionowe, oferowane m.in. przez firmę REDHEN. Dzięki bardzo mocnej, a jednocześnie lekkiej, ażurowej konstrukcji w formie kosza  pozwalają na łatwą i szybką budowę. W zalezności od rodzaju wypełnienia, .dają też możliwość uzyskania zróżnicowanych efektów estetycznych.  Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wypełnianie gabionu kamieniami bądź pociętymi kawałkami drewna.

Ogrodzenia gabionowe są bardzo trwałe i odporne na wandalizm. Po wypełnieniu naturalnym materiałem dobrze spełniają funkcję ekranu akustycznego, a ponadto nie wymagają konserwacji.
Gabiony znajdują coraz szersze zastosowanie w przestrzeni publicznej, w małej architekturze, a nawet w architekturze budynków w postaci np. elewacji. Można z nich skonstruować ławki, wiaty przystankowe, ekrany akustyczne, ławki. Gabiony ogrodzeniowe produkowane są w różnych rozmiarach, co ułatwia dostosowanie materiału do różnych celów i tworzenie ogrodzeń, ścian przystanków, różnorodnych mebli miejskich. Najwęższe kosze mają  zaledwie 15 cm szerokości, dzięki czemu można je wykorzystac nawet na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. W Warszawie na ul. Emilii Plater, gabiony zastosowane zostały do aranżacji przestrzeni pomiędzy jezdniami po zlikwidowanym parkingu, w formie wypełnionej kamieniami rzeźby -  DNA.
Ogrodzenia gabionowe pozwalają na stworzenie wyjątkowo solidnych, a przy tym efektownych barier.

Producenci gabionów zwracają uwagę na ich liczne zalety:
- trwałość,
- szybki i łatwy montaż,
- wysoką wytrzymałość, gwarantująca odporność na uszkodzenia
– brak konieczności konserwowania gabionów
- wysoka izolacyjność akustyczna.

Opracował M. Nitychoruk


 

Pawilon wielofunkcyjny i park z tężniami solankowymi w Dębowcu Wielofunkcyjny pawilon usługowy wraz z parkiem z tężniami solankowymi ma stać się wizytówką Dębowca. Projekt architektoniczny przygotowało Studio Projektowe Jakub Gałęski z Bielska-Białej. Założeniem architektów było stworzenie obiektu atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających Dębowiec po raz pierwszy