Architektura MuratorWydarzeniaGłosuj na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego!

Głosuj na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego!

Do końca sierpnia trwa głosowanie w internetowym plebiscycie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. W tegorocznej edycji można wybierać spośród 43 zgłoszonych realizacji, wśród których znalazły się takie obiekty jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy Muzeum Ognia w Żorach.

Konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego organizowany jest od 2000 roku przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice. Co roku nagradzane są w nim najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa w minionym roku kalendarzowym. Celem konkursu jest m.in. promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych, które kształtują przestrzeń publiczną, przeciwdziałają je degradacji, podnoszą świadomość mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni oraz poprawiają wizerunek województwa i przyczyniają się do wzrostu jego konkurencyjności. Konkursowi patronuje Marszałek Województwa Śląskiego.

Do tegorocznej, siedemnastej już edycji konkursu zgłoszono 43 obiekty. Znalazły się wśród zarówno znane realizacje, takie jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci czy Muzeum Ognia w Żorach, projektu OVO Grąbczewscy Architekci oraz mniejsze, lecz warte uwagi przedsięwzięcia, takie jak rewitalizacja wież wyciągowych w Świętochłowicach czy rozbudowa Przedszkola w Paniówkach projektu Jojko + Nawrocki Architekci.

Jak co roku nagrody i wyróżnienia przyznane zostaną w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej, zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Otrzymają je inwestor, projektant i gmina (nie będąca inwestorem), na której terenie znajduje się nagrodzona realizacja. Suma nagród dla projektantów wynosi 60 000 zł brutto. Laureatów poznamy na przełomie października i listopada. Prace oceniane są przez jury - członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Tymczasem do końca miesiąca na stronie internetowej konkursu trwa głosowanie, w którym swojego faworyta może wybrać każdy. Obiektowi, który otrzyma największą liczbę głosów przyznana zostanie Nagroda Internautów.

Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.