Architektura MuratorWydarzeniaGrupa 5 Architekci. Wykład w Lublinie

Grupa 5 Architekci. Wykład w Lublinie

Pomiędzy marzeniami a rzeczywistością - to tytuł wykładu, który 14 marca wygłoszą warszawscy architekci w gmachu Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Spotkanie z architektami z pracowni Grupa 5


Założyciele warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci: Krzysztof Mycielski, Roman Dziedziejko, Mikołaj Kadłubowski i Michał Leszczyński oraz Rafał Zelent (wspólnik od 2009 roku) doskonale uzupełniają się talentami biznesowymi i projektowymi. Grupa 5 powstała w 1998 roku jako pracownia założona przez pięciu młodych architektów. Taki rozmiar zespołu miał pozwolić na realizację większych projektów. Wkrótce jednak liczba prac wzrastała; obecnie Grupa 5 jest pracownią zatrudniającą kilkadziesiąt osób. Dwaj spośród współwłaścicieli pracowni Grupa 5 Architekci - Michał Leszczyński i Krzysztof Mycielski - prowadzą zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Rozwój istniejącego od 1998 roku studia łatwo prześledzić na przykładzie lokalizacji kolejnych projektów. Po pierwszych, skromnych budżetowo budynkach mieszkaniowych w podwarszawskim Piasecznie i na peryferyjnym Tarchominie przyszła kolej na współpracę z zagranicznymi pracowniami w centrum miasta – Normanem Fosterem (biurowiec Metropolitan) i Erickiem van Egeraatem (ambasada Holandii). Apartamentowce na Powiślu („A-m” 7/06), Mokotowie („A-m” 4/07) i w Wilanowie („A-m” 11/07), w których widać echa fascynacji przedwojennym modernizmem, ugruntowały ich pozycję na rynku. Harmony Office Center w warszawskim Eko Parku to ich pierwsza duża realizacja biurowa („A-m” 9/08). W 2011 roku według projektu Grupy 5 zrealizowane zostały: szkoła podstawowa w Podkowie Leśnej oraz szpital Swissmed na warszawskim Targówku.  W 2011 roku wygrali również konkurs na budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (wraz z pracownią BAAS z Barcelony).
W 2009 roku Grupa 5 zdobyła drugą nagrodę w konkursie na Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Grupa 5 ma na swoim koncie liczne budynki i osiedla mieszkaniowe, obiekty biurowe, szkoły, przedszkola i kościoły.

"Architektura-murator" prezentowała wiele z tych budynków, m.in.:

- Modernizacja dworca Wrocław Główny, odtworzenie zabytkowego historycznego kompleksu dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej (Wrocław) – 5/2010 (Pejzaże) 
- Budynek Biurowy Harmony Office Center (Warszawa) – 2/2010 (Inforum)
- Budynek Biurowy Millenium Park (Warszawa) – 12/2009 (Pejzaże)
- Harmony Office Centre (Warszawa) – 3/2009 (Na Rynku)
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (Gdańsk) – 2/2008 (Konkurs) 
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa) – 12/2007 (Pejzaże)
- Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – 5/2007 (Konkurs)
- Nowy Wilanów – II etap (Warszawa) – 4/2007 (Pejzaże) 
- Osiedle Strumykowa 2000 – I etap (kwartały A i B) (Warszawa) – 11/2002 (Detale)
- Zagospodarowanie zespołu biurowo-usługowego Centrum osiedla Eko-Park w Warszawie – faza I (wschodnia część Parku) – 10/2002 (Konkurs)
- Zagospodarowanie zespołu biurowo-usługowego Centrum osiedla Eko-Park w Warszawie (Warszawa) – 10/2002 (Konkurs)
- Osiedle Strumykowa 2000 – I etap (Warszawa) – 3/2002 (Konkurs)

Pomiędzy marzeniami a rzeczywistością
GRUPA 5 ARCHITEKCI
środa 14 marca godz. 20:00
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 40
aula I
W spotkaniu uczestniczyć będą architekci: Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński i Rafał Zelent

Spotkanie z architektami z pracowni Grupa 5 - marzec 2012
Modernizacja warszawskiego centrum handlowego Klif Budynek pokryć ma okładzina z białego corianu. Projekt przygotowany został przez pracownię Grupa 5 Architekci
ARCHITEKTURA / IDEA / PROCES Wykład Romana Dziedziejko i Michała Leszczyńskiego, architektów z warszawskiej pracowni Grupa 5.