Architektura MuratorWydarzenia„Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Pokaz filmu [ZWIASTUN]

„Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Pokaz filmu [ZWIASTUN]

Jutro w Katowicach pokaz powstałego z inicjatywy architekta Krzysztofa Ingardena filmu, przedstawiającego architektoniczne fascynacje wybitnego reżysera. "Architektura-murator" sprawuje patronat nad wydarzeniem.

„Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Pokaz filmu [ZWIASTUN]

Film odkrywa mniej znane oblicze sławnego reżysera - inicjatora zmian w przestrzeni publicznej i miłośnika kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. Spotkanie z architektem Krzysztofem Ingardenem w latach 80. stało się początkiem wieloletniej współpracy. Zaaowocowała ona powstaniem takich obiektów, jak Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy pawilonu "Wyspiański 2000" na pl. Wszystkich Świętych w Krakowie.

Pomysłem architekta było stworzenie filmu traktującego o architektonicznych fascynacjach reżysera. Składają się na niego rozmowy Wajdy i Ingardena, wzbogacone zdjęciami obiektów i wypowiedziami osób związanych z ich powstawaniem. Film jest także ostatnim dokumentem, w którym Andrzej Wajda wystąpił przed śmiercią w 2016 roku.

Pokaz filmu odbędzie się 16 lutego o 16:00 w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przy pl. Słowika i Antalla 1, w ramach wydarzenia 4 Design Days.

Po pokazie spotkanie z twórcami filmu: Krzysztofem Ingardenem i Jackiem Link Lenczowskim. Spotkanie poprowadzi Wojciech Starowieyski

Partnerem filmu jest Aquaform Lighting Solutions.


Zobaczcie zwiastun filmu:

https://vimeo.com/164916914

Andrzej Wajda – idea jest najważniejsza Film w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego, według scenariusza architektem Krzysztofa Ingardena, pokazuje Andrzeja Wajdę jako mecenasa sztuki, artystę i wizjonera. Jest dokumentem, ale też wzruszającą poetycką opowieścią o ideach i determinacji w ich realizacji, o przyjaźni, fascynacji dalekim Wschodem i witrażami Wyspiańskiego. To też film o współczesnej architekturze mistrzowsko wpisującej się w kulturowy i przestrzenny kontekst Krakowa – recenzja Justyna Wojtas-Swoszowska.
Andrzej Wajda – reżyser przestrzeni Odejście Andrzeja Wajdy – wybitnego reżysera, ale również inicjatora wielu przedsięwzięć niezwykle ważnych dla polskiej architektury ostatniego ćwierćwiecza – to wielka strata dla całego środowiska architektonicznego w Polsce. Wspominamy postać reżysera i Jego zasługi dla polskiej architektury.
Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz o Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha List Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz do redakcji miesięcznika „Architektura-murator"