Architektura MuratorWydarzeniaIrena Bajerska (1943-2021)

Irena Bajerska (1943-2021)

14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.

Irena Bajerska (1943-2021)
Irena Bajerska na balu „Architektury-murator” zorganizowanym z okazji 15-lecia miesięcznika w 2009 roku; fot. Marcin Czechowicz

Irena Bajerska ukończyła architekturę krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, następnie przez wiele lat pracowała w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego w Miastoprojekcie Warszawa. W latach 1990–2013 prowadziła autorską Pracownię Architektury Krajobrazu Park, a w latach 1980–2014 była nauczycielką akademicką na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W jej dorobku znajdują się projekty zieleni dla Ursynowa Północnego, Cmentarza Południowego oraz pierwszy w Warszawie ogród na dachu – zaprojektowany dla Biblioteki Uniwersyteckiej.

Za swoją pracę została uhonorowana licznymi nagrodami. Cmentarz Południowy w Warszawie zdobył Nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za najlepszy obiekt użyteczności publicznej w organizowanym przez redakcję „Architektury-murator” konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE (2000), a Biblioteka Uniwersytecka m.in. Nagrodę I stopnia Ministra Infrastruktury w dziedzinie architektury i budownictwa (2002). Irena Bajerska działała również w Stowarzyszeniu Architektów Polskich. W latach 1985-2004 była przewodniczącą Sekcji Architektury Krajobrazu przy warszawskim oddziale SARP, a w latach 2012-2015 członkinią Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.

Irena Bajerska zmarła w wieku 78 lat 14 sierpnia 2021 roku. Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniała, inspirująca Koleżanka, dającą wsparcie nam wszystkim. Żegnamy Irenę z wielkim bólem. Jej projekty zostaną z nami na lata, świadcząc o Jej niezwykłym talencie wyczulonym na piękno krajobrazu – napisali w nekrologu jej przyjaciele i współpracownicy z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Barbara Siedlicka, ogrodniczka UW: dlaczego ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej są atrakcyjne przez cały rok

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.
Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Mostostal na budowę nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga powstanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota do 2024 roku.
Autor: (Red.)
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.