JACKARTS TV – Polacy współtworzą nowy międzynarodowy kanał TV o architekturze i sztuce

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment wnętrza muzeum MAXXI w Rzymie, proj. Zaha Hadid Architects, fot. Hélène Binet, dzięki uprzejmości pracowni

JACKARTS TV – Polacy współtworzą nowy międzynarodowy kanał TV o architekturze i sztuce

2017-01-26 11:26

Rzymskie muzeum MAXXI uruchomiło kanał telewizyjny poświęcony architekturze i sztuce. Polskim partnerem projektu jest Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wśród prezentowanych materiałów znalazł się już film dokumentalny wyprodukowany na zlecenie wrocławskiej instytucji poświęcony wystawie „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm".

JACK Contemporary Arts TV, jak brzmi pełna nazwa nowego kanału, to internetowa platforma telewizyjna poświęconą w całości współczesnej sztuce i architekturze. Inicjatorem projektu jest Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, które do współpracy zaprosiło 13 wiodących instytucji kulturalnych w Europie, w tym m.in. Muzeum Sztuki Stosowanej MAK w Wiedniu, Muzeum Fotografii w Amsterdamie, Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Atenach czy stowarzyszenie Trienal de Arquitectura de Lisboa, odpowiadające za organizację portugalskiego triennale architektury. Jedynym polskim partnerem projektu, a zarazem członkiem rady programowej jest Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Światowa premiera JACK Contemporary Arts TV odbyła się w środę 25 stycznia o godzinie 14.00 w muzeum MAXXI. Od tego momentu kanał można oglądać na: www.jackarts.tv. Stacja planuje nadawać transmisje z wernisaży, premier i wykładów, pokazywać wywiady z twórcami, a także programy i filmy dokumentalne poświęcone szeroko rozumianej kulturze współczesnej, od architektury i sztuk wizualnych, po taniec czy fotografię.

Wśród dostępnych na stronie materiałów zobaczyć możemy już m.in. wykład Ellen van Loon z pracowni OMA na temat realizacji pracowni w latach 2003-2013, a także krótki film dokumentalny o pokazywanej we wrocławskim muzeum wystawie „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”, której kuratorem jest prof. Andrzej Szczerski (produkcja: Spectribe.co, zdjęcia i montaż: Jacek Chamot).