Architektura MuratorWydarzeniaJak przeprogramować Łódź?

Jak przeprogramować Łódź?

W socjologii termin glokalność cieszy się od pewnego czasu dużą popularnością. O tym, że może być wykorzystywany w badaniach nad miastem, przekonuje amerykański urbanista Scott Burnham. Wspólnie z mieszkańcami wybranych ośrodków szuka odpowiedzi na lokalne problemy, które po modyfikacji mogą być później stosowane na całym świecie.

Przeprogramowywanie Łodzi
Billbord produkujący wodę pitną w Limie. Miasto leży w strefie wpływów pustyni Atacama, jednego z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. W rejonie tym panuje jednak duża wilgotność, która sięga aż 90%. Wykorzystując ten fakt, na Uniwersytecie Inżynierii i Technologii w Limie (UTEC) opracowano sposób pozyskiwania wody z powietrza. Specjalne skraplacze umieszczono wewnątrz billbordu, który poza swą tradycyjną funkcją w okresie od grudnia do marca jest w stanie wyprodukować 9450 litrów czystej wody;  fot. UTEC/MAYO DRAFTFCB

Glokalność (ang. glocal) to modne ostatnio słowo określające globalny kierunek działań, które mogą być łatwo dostosowywane do lokalnych możliwości i wymagań. Często jest jednak na odwrót, to ciekawe inicjatywy lokalne bywają adaptowane i powielane na całym świecie, czego przykładem może być nowojorski park High Line utworzony w 2009 roku na nieczynnym wiadukcie kolejowym. Zjawiskiem tym zajmuje się między innymi amerykański urbanista Scott Burnham, który już w najbliższą niedzielę poprowadzi warsztaty w ramach Łódź Design Festival. Realizowany przez niego od kilku lat projekt Reprogramming the City ma na celu znalezienie nowych zastosowań dla zastanej w danym mieście infrastruktury i odkrywanie jej ukrytego potencjału. W ten sposób powstają prototypowe rozwiązania pozwalające wykorzystać istniejące struktury w odmienny od przeznaczenia sposób. Swoje badania Scott Burnham prowadził dotychczas między innymi w Bostonie, Kopenhadze i Sztokholmie. Ich efektem są na przykład przystanki autobusowe wyposażone w specjalne lampy emitujące światło zbliżone do naturalnego (przydatne zwłaszcza w miejscach, gdzie przez większą część roku panuje niedostatek słońca) czy place zabaw ze starych słupów znaków drogowych. Przeprogramowywanie Łodzi rozpocznie się wykładem, który Scott Burnham wygłosi w sobotę, 10 października, o godzinie 11.00 (Centrum Festiwalowe 1, ul. Tymienieckiego 3). W niedzielę odbędą się całodzienne warsztaty z urbanistą. W ich trakcie Amerykanin wspólnie z uczestnikami uda się między innymi na wycieczkę po mieście, szukając idealnych punktów, które można poddać przeprogramowaniu. Na koniec zaplanowano „burzę mózgów”, po której zostanie przygotowany wstępny projekt działań. Projekt ten będzie dopracowywany w ciągu następnego roku, by ostatecznie zostać przedstawiony podczas kolejnej edycji Łódź Design Festival w 2016 roku.

10 października, godz. 11.00 – wykład Scotta Burnhama, Centrum Festiwalowe 1, ul. Tymienieckiego 3

11 października, godz. 13.00-15.30 i 17.00-19.00 – warsztaty Przeprogramowanie miasta: Szanse dla infrastruktury miejskiej

Spotkanie z Lacaton & Vassal i premiera magazynu „Architecture Snob”. Wydarzenia specjalne Łódź Design Festival 2021 Już 20 lipca w ramach specjalnego wydarzenia Łódź Design Festival odbędzie się premiera nowego magazynu o architekturze „Architecture Snob”. W programie inspirujące dyskusje i spotkania, w których udział potwierdzili m.in. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, Ivan Blasi,  Marlena Wolnik, Szymon Wojciechowski oraz Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Konkurs make me! 2021: potrzeba zmiany Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! Laureatów poznamy podczas Łódź Design Festival w maju tego roku.
Niepowtarzalni – najlepsi polscy artyści i rzemieślnicy według „Dobrego Wnętrza” Magazyn „Dobre Wnętrze” zaprasza na wystawę Niepowtarzalni, prezentującą sylwetki i prace szesnastu polskich artystów i rzemieślników. Ekspozycję będziecie można oglądać od 17 maja w ramach Łódź Design Festival 2019.
Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury Spośród wielu wystaw i wydarzeń prezentowanych na Łódź Design Festival 2019 na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja Projektowanie z empatią, o wpływie architektury na samopoczucie pacjentów i jej odpowiedzialności za proces rekonwalescencji.
Refleksje technologiczne – podsumowanie Łódź Design Festival 2018 Temat ubiegłorocznej edycji Łódź Design Festival, Refleksje, miał prowokować do zastanowienia się nad tym, jak zaawansowane rozwiązania mogą wpłynąć na naszą tożsamość i jakie mają oddziaływanie na współczesny dizajn.
Festiwale designu: między społeczną odpowiedzialnością a biznesem Celem festiwali designu jest nie tylko prezentacja światowych trendów, ale też podnoszenie świadomości estetycznej społeczeństwa i promowanie młodych, kreatywnych twórców. Taka rolę pełni również nasz rodzimy Łódź Design Festival, spełniając oczekiwania zarówno branży projektowej, jak i środowiska biznesu oraz odwiedzających.