Architektura MuratorWydarzeniaJakich dworców chcemy: wyniki ankiety

Jakich dworców chcemy: wyniki ankiety

Dworzec kolejowy to szczególna wizytówka miasta. Dla ponad połowy turystów jest to pierwszy obiekt, który fotografują w nowym miejscu. Tylko 30% badanych uważa, że dworce należy ujednolicić – wynika z ankiety towarzyszącej konkursowi „Dworzec Roku 2021”.

Jakich dworców chcemy: wyniki ankiety
Jeden z peronów przebudowanego dworca w Wolsztynie, proj. PL.architekci; fot. Nate Cook Photography

Czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu „Dworzec Roku” wchodzi w kolejną fazę. Podczas gdy eksperci weryfikują nadesłane zgłoszenia i realizują wizje lokalne, na podstawie ankiety towarzyszącej zgłoszeniom pasażerów powstaje raport z badania oczekiwań wobec dworców. Wyniki pokazują, że znakomita większość odpowiedzi wskazuje, iż oczekujemy obiektów nie tylko zadbanych, ale również unikatowych. Polacy są przekonani, że w poprawę stanu i zagospodarowanie dworców powinny zaangażować się lokalne władze samorządowe. Taką odpowiedź wybrało aż 77% badanych – podkreśla dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej. W konsekwencji dworce powinny podkreślać swój lokalny charakter. Tym bardziej, że tylko 30% uważa, że należy je ujednolicić – dodaje.

Czytaj też: Dworzec PKP w Mościcach w rejestrze zabytków! [GALERIA] |

Dworzec wizytówką miasta

Dworzec kolejowy jest nie tylko miejscem rozpoczęcia lub zakończenia podróży pociągiem. To również szczególna wizytówka miasta, która kształtuje postrzeganie całej lokalnej społeczności. Mieszkańcy oczekują, by były to budynki o ciekawej architekturze, w których można poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Dla ponad połowy turystów jest to pierwszy obiekt, który fotografują w nowym miejscu.

Jak przygotować dworzec, żeby był właśnie takim miejscem? Warto słuchać głosu podróżnych, mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i aktywistów. Równolegle trzeba szukać dobrych praktyk i promować rozwiązania, które cieszą się największym uznaniem.

Temu właśnie służy konkurs „Dworzec Roku”. Dzięki niemu każdego roku obiekty dworcowe, spełniające najwyższe standardy, mają niepowtarzalną okazję, by przedstawić się jako budynki nowoczesne, o wyjątkowej architekturze, przyjazne podróżnym. Bardzo ważnym etapem na tej drodze są wizje lokalne przeprowadzane przez audytorów. Podczas wizyt na zakwalifikowanych do drugiego etapu dworcach, oceniają oni m.in. profesjonalizm obsługi pasażerów, czystość, jakość zapowiedzi czy aktualność podawanych informacji. Może to stanowić doskonałą wskazówkę dla działań, których celem mogłaby być promocja danego dworca, a co za tym idzie również miejscowości, w której się znajduje – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Czytaj też: Dworzec Roku 2021 – po raz kolejny wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! |

Audyty i badania ankietowe podróżnych to element II etapu ogólnopolskiego konkursu „Dworzec Roku 2021” organizowanego od czterech lat przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP. Celem akcji jest popularyzacja dobrych praktyk w obszarze infrastruktury obsługi podróżnych. Tegoroczną edycję konkursu dworcowego honorowym patronatem objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Dworzec w Cieszynie z tytułem Dworca Roku 2022! Jak udało się uratować stację i stworzyć nowoczesny węzeł przesiadkowy Tytuł „Dworca Roku 2022” przyznany centrum przesiadkowemu w Cieszynie to ukoronowanie wielu starań i wysiłków mających na celu poprawę dostępności transportu zbiorowego w tym mieście. To również wyróżnienie dla wielkiej, zbiorowej pracy, która pozwoliła po wieloletniej zapaści stworzyć nad Olzą nowoczesne miejsce obsługi podróżnych.
Rozpoczęło się głosowanie na Dworzec Roku 2022 Trwa najbardziej emocjonujący etap konkursu „Dworzec Roku 2022”. Do końca października można oddawać głosy na swoje ulubione dworce.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.
Znamy nowy projekt dworca Olsztyn Główny. Modernistyczny budynek z 1971 roku zostanie wyburzony Nie udało się obronić przed rozbiórką olsztyńskiego Dworca Głównego. Modernistyczny obiekt autorstwa Zygmunta Kłopockiego z zespołem musi ustąpić miejsca nowemu, według projektu pracowni TPF z Warszawy.
Stacja Warszawa Zachodnia Najbardziej charakterystycznym elementem przebudowy stacji Warszawa Zachodnia jest nowe zadaszenie, którego geometrię kształtuje konstrukcja nośna, słupy w formie liter X i Y oraz świetliki zlokalizowane nad międzytorzem. O wyzwaniach związanych z budową nowej stacji Warszawa Zachodnia piszą Oliwia Dec-Wolszczak i Marcin Wolszczak.
Dworzec / Wolsztyn Realizacja łączy z pozoru odległe światy – kolej i miasto, chaos i porządek, ruch i spokój. Dyskretnie buduje kulturę przestrzeni dostępnej dla każdego – o nowej realizacji pracowni PL.architekci pisze Piotr Marciniak.