Architektura MuratorWydarzeniaJakich dworców chcemy: wyniki ankiety

Jakich dworców chcemy: wyniki ankiety

Dworzec kolejowy to szczególna wizytówka miasta. Dla ponad połowy turystów jest to pierwszy obiekt, który fotografują w nowym miejscu. Tylko 30% badanych uważa, że dworce należy ujednolicić – wynika z ankiety towarzyszącej konkursowi „Dworzec Roku 2021”.

Jakich dworców chcemy: wyniki ankiety
Jeden z peronów przebudowanego dworca w Wolsztynie, proj. PL.architekci; fot. Nate Cook Photography

Czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu „Dworzec Roku” wchodzi w kolejną fazę. Podczas gdy eksperci weryfikują nadesłane zgłoszenia i realizują wizje lokalne, na podstawie ankiety towarzyszącej zgłoszeniom pasażerów powstaje raport z badania oczekiwań wobec dworców. Wyniki pokazują, że znakomita większość odpowiedzi wskazuje, iż oczekujemy obiektów nie tylko zadbanych, ale również unikatowych. Polacy są przekonani, że w poprawę stanu i zagospodarowanie dworców powinny zaangażować się lokalne władze samorządowe. Taką odpowiedź wybrało aż 77% badanych – podkreśla dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej. W konsekwencji dworce powinny podkreślać swój lokalny charakter. Tym bardziej, że tylko 30% uważa, że należy je ujednolicić – dodaje.

Czytaj też: Dworzec PKP w Mościcach w rejestrze zabytków! [GALERIA] |

Dworzec wizytówką miasta

Dworzec kolejowy jest nie tylko miejscem rozpoczęcia lub zakończenia podróży pociągiem. To również szczególna wizytówka miasta, która kształtuje postrzeganie całej lokalnej społeczności. Mieszkańcy oczekują, by były to budynki o ciekawej architekturze, w których można poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Dla ponad połowy turystów jest to pierwszy obiekt, który fotografują w nowym miejscu.

Jak przygotować dworzec, żeby był właśnie takim miejscem? Warto słuchać głosu podróżnych, mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i aktywistów. Równolegle trzeba szukać dobrych praktyk i promować rozwiązania, które cieszą się największym uznaniem.

Temu właśnie służy konkurs „Dworzec Roku”. Dzięki niemu każdego roku obiekty dworcowe, spełniające najwyższe standardy, mają niepowtarzalną okazję, by przedstawić się jako budynki nowoczesne, o wyjątkowej architekturze, przyjazne podróżnym. Bardzo ważnym etapem na tej drodze są wizje lokalne przeprowadzane przez audytorów. Podczas wizyt na zakwalifikowanych do drugiego etapu dworcach, oceniają oni m.in. profesjonalizm obsługi pasażerów, czystość, jakość zapowiedzi czy aktualność podawanych informacji. Może to stanowić doskonałą wskazówkę dla działań, których celem mogłaby być promocja danego dworca, a co za tym idzie również miejscowości, w której się znajduje – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Czytaj też: Dworzec Roku 2021 – po raz kolejny wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! |

Audyty i badania ankietowe podróżnych to element II etapu ogólnopolskiego konkursu „Dworzec Roku 2021” organizowanego od czterech lat przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP. Celem akcji jest popularyzacja dobrych praktyk w obszarze infrastruktury obsługi podróżnych. Tegoroczną edycję konkursu dworcowego honorowym patronatem objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Przebudowa dworców kolejowych w Toruniu według projektu pracowni RYSY Architekci PKP SA ogłosiły długo wyczekiwany przetarg na przebudowę dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto. Projekt modernizacji obu stacji opracowało biuro RYSY Architekci.
Dworzec kolejowy w Kielcach: rusza zapowiadana od lat modernizacja dworca PKP w Kielcach Późnomodernistyczny dworzec kolejowy w Kielcach zostanie zmodernizowany według koncepcji biura Pas Projekt. W ramach inwestycji zniknie przestronna hala, a przed wejściem głównym pojawią się schody. O komentarz poprosiliśmy lokalnych aktywistów i spadkobierców głównego architekta, Jerzego Bortkiewicza.
Dworzec Roku 2021 – po raz kolejny wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa czwarta edycja konkursu „Dworzec Roku”, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Właśnie poznaliśmy finałową dziesiątkę, która ubiegać się będzie o tytuł Dworca Roku 2021. Własnego faworyta mogą też wskazać internauci.
Dworzec / Oświęcim To obiekt funkcjonalny i szlachetny. Jego autorzy odnaleźli w projekcie drogę do połączenia trudnej przeszłości z pełną wyzwań teraźniejszością – o realizacji pisze Janusz Sepioł.
Dworzec w Bytomiu: apel mieszkańców o zachowanie unikatowej architektury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zabiera się za modernizację funkcjonalistycznego dworca w Bytomiu. Społecznicy apelują o zachowanie historycznych elementów wystroju i unikatowej nastawni.
Dworzec PKP w Mościcach w rejestrze zabytków! [GALERIA] Małopolski Konserwator wpisał dworczec PKP w Mościcach do rejestru zabytków. To ostatni moment! Ten należący do kolei obiekt, przypominający nieco Kunsthal Rotterdam Rema Koolhaasa, jest dziś w fatalnym stanie technicznym.