Jakub Szczęsny. Wystawa monograficzna w Galerii Dizajn BWA Wrocław
Wystawa Działania na terenie zaludnionym przypomina najważniejsze z dotychczasowych projektów Jakuba Szczęsnego, od Synchronizacji po Ermitaż – Dom Kereta, znany także jako „najwęższy dom świata”

Ekspozycja prezentowana będzie w Galerii Dizajn BWA Wrocław do 31 października 2013. Jakub Szczęsny – architekt, dizajner, krytyk jest jednym z twórców kolektywu projektowego Centrala. Kuratorka wystawy, Kaja Pawełek, wybrała 16 najważniejszych prac projektanta z ostatnich lat.
Wśród projektów znalazły się m. in. tymczasowe pawilony (Pchechong), projekty rewitalizacji (Stacja Warszawa Powiśle), maszyny mające zmieniać miejskie środowisko i społeczność (Synchronizacja), wreszcie budynki mieszkalne z najbardziej znanym Domem Kereta na czele. Projekty Jakuba Szczęsnego przygotowywane są dla różnych lokalizacji, od ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku po nowy park w Ramallah w Autonomii Palestyńskiej i opuszczoną stację kolejową w mieście Narrogin w Zachodniej Australii. Prace odnoszą się do aktualnych problemów ekologicznych, społecznych czy urbanistycznych, najbardziej istotnych dla przestrzeni, w której operuje architekt.
Wszystkie działania architekta poprzedza research i gromadzenie najróżniejszej wiedzy – od historii i faktografii, przez anegdoty, plotki, informacje z pierwszej ręki, skojarzenia i praktyczne sposoby użytkowania miejsc, architektury, miast. Każdy proces projektowy oparty jest o strategię i taktykę konstruowaną na rzecz konkretnego „terenu zaludnionego”, przypominającą paramilitarną operację: gromadzenie danych, rozpoznanie, interwencję.
Działania te jednak w niczym nie przypominają desantu – to raczej inteligentna i sugestywna operacja agenta architektonicznych służb specjalnych, niczym nie przypominająca kamuflażu stawiającego na negocjacje, argumenty i wreszcie – uwiedzenie nie do końca racjonalnym, ale jakże atrakcyjnym pomysłem – podsumowuje działania projektanta Kaja Pawełek.
Rewitalizacja podwórza we Wrocławiu
W sąsiedztwie Galerii Dizajn powstaje nowa praca Jakuba Szczęsnego. Na jednym z zaniedbanych wrocławskich podwórek pojawi się instalacja świetlna, Aureola. Nad niewielkim placykiem przy ul. Szewskiej zawiśnie 4-metrowej średnicy pierścień. Aureolę tworzyć będą diody led, emitujące intensywne światło o odcieniu zbliżonym do promieni słonecznych. Nocą, podtrzymywany przez niemal niewidoczne podpory, jasny krąg będzie "unosić się" nad podwórzem. W kręgu światła ustawione zostaną betonowe siedziska. Instalacja ma być wkładem w rewitalizację najbliższego otoczenia galerii. Otwarciu Aureoli, zaplanowanemu na 30 października 2013, towarzyszyć będą finisaż wystawy oraz promocja książki omawiającej dotychczasowy dorobek Jakuba Szczęsnego.
Jakub Szczęsny. Działania na terenie zaludnionym
miejsce: Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
wystawa czynna od 23 września do 31 października 2013
więcej informacji: www.bwa.wroc.pl >>
otwarcie instalacji Aureola i premiera książki: 30 października 2013, poniedziałek, godz. 19.00, podwórko za galerią Dizajn
kuratorka wystawy: Kaja Pawełek
koordynacja: Dominika Drozdowska, Tomasz Cugier
projekty graficzne: Jakub Stępień/HAKOBO
projekt graficzny książki: Tomasz Bersz
Wystawa polecana przez zagraniczne media branżowe, między innymi Wallpaper i Archdaily