Jedno muzeum, dwa muzea

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja: Aires Mateus

Jeden budynek, dwa muzea. Aires Mateus projektuje dla Lozanny

2015-10-12 18:31

Aires Mateus, jedna z najbardziej znanych portugalskich pracowni architektonicznych, zaprojektuje nowe siedziby dwóch instytucji sztuki w centrum Lozanny. Przestrzenie wystawowe muzeów zostaną zamknięte w obrębie jednego budynku i przedzielone wspólnym forum.

Założenia szwajcarskiego projektu przywodzą na myśl nowe siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru TR w Warszawie, których koncepcje przygotowane przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera zaprezentowano w ubiegłym miesiącu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dwiema instytucjami projektowanymi przez jedną pracownię, w obu chodzi o prominentne lokalizacje w mieście. Zarówno w Warszawie, jak i Lozannie celem było uzyskanie projektów, które staną się czynnikiem zmiany - wpłyną na utworzenie nowej przestrzeni publicznej.

Rozstrzygnięty na początku października konkurs to część rozłożonego na lata projektu Pôle Muséal, którego celem jest utworzenie nowej dzielnicy artystycznej w centrum Lozanny. Na dawnych terenach kolejowych w sercu miasta powstaną siedziby trzech instytucji sztuki. Projekt Kantonalnego Muzeum Sztuk Pięknych (Cantonal Museum of Fine Arts mcb-a) autorstwa Estudio Barozii Veiga z Barcelony wyłoniono w ramach konkursu przeprowadzonego 2010 roku. Chęć udziału w drugim, ogłoszonym w styczniu 2015, zgłosiło 149 pracowni. Jury pod przewodnictwem Davida Chipperfielda i Kengo Kumy oraz Olivier Steimer, prezes wspierającej przedsięwzięcie fundacji Pôle Muséal, jednomyślnie wybrało projekt "Jedno muzeum, dwa muzea" (One museum, two museums) opracowany przez Manuela i Francisco Aires Mateus.

Na projekt składają się dwa odrębne budynki ukryte w jednej ‘skórze’ - Muzeum Fotografii (Musée de l’Elysée) oraz Muzeum Designu i Sztuk Stosowanych (Mudac-Museum of Contemporary Design and Applied Arts). Do wnętrza prowadzi wspólne wejście, które stanowi naturalne przedłużenie publicznego placu. Na parterze powstanie otwarte z czterech stron forum, w którym znajdą się kasy biletowe, księgarnia, biblioteka i kawiarnia. Dwie odrębne klatki schodowe prowadzić będą do przestrzeni wystawowych muzeów (dwukrotnie większych w porównaniu do tych, którymi obecnie dysponują). Muzeum fotografii zostanie umieszczone pod ziemią, a muzeum designu powyżej forum. Funkcje administracyjne zlokalizowano w ukrytym pod zielonym dachem niższym budynku przylegającym do głównej bryły. Zakończenie realizacji zaplanowano na 2020 rok.