Architektura MuratorWydarzeniaJEMS (i...). Wystawa w galerii GAGA

JEMS (i...). Wystawa w galerii GAGA

Licząca ośmiu partnerów i wspólników pracownia JEMS Architekci to jedno z najbardziej uznanych polskich biur projektowych. Choć większość budynków zrealizowali w Warszawie, najnowszą wystawę poświęca im krakowska galeria GAGA.

JEMS (i...). Wystawa w galerii GAGA
Międzynarodowe Centrum Kongresowe, fot. Juliusz Sokołowski

Wystawa „Jems (i…)” to nietypowa prezentacja architektury poprzez ślady ludzkiej obecności i działalności. Będzie to zaprzeczenie ekspozycji architektonicznych prezentujących budynki jako eleganckie, sterylne i bezosobowe. JEMS Architekci i Galeria Architektury GAGA pokażą życie budynków po oddaniu ich do użytku, zestawione z wcześniejszymi oczekiwaniami projektowymi. Przestrzenie biurowe, obiekty mieszkalne wraz z ich użytkownikami widzianych oczami obserwujących. Architekci chcą w ten sposób zwrócić uwagę na bardziej uniwersalny charakter architektury, zmienny w czasie, zdolny do adaptacji w ramach rozmaitych, zmieniających się w czasie potrzeb. Ukazują też sposób w jaki budowle asymilują rozmaite wartości miejskiego pejzażu.

- Chcemy pokazać także te przestrzenie w naszych budynkach, które z czysto komercyjnego punktu widzenia są raczej bezzasadne, ale tworzą miejsca nieformalnych spotkań, kreują nastrój i charakter architektury, stają się wzorcem dla innych obiektów, nawet tych o stricte komercyjnym charakterze: dziedzińce, ogrody, tarasy, podesty, atria. A także przestrzenie publiczne lub półpubliczne "wycięte" z bloku "gęstej" zabudowy pozwalające na "komunikowanie" się budowli z otoczeniem – zapowiadają architekci z JEMS.

„JEMS (i…)”
8 października - 6 listopada 2015
Galeria Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie
Wstęp wolny

Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.