Architektura MuratorWydarzeniaJuż jutro poznamy wyniki VIII edycji konkursu Życie w Architekturze

Już jutro poznamy wyniki VIII edycji konkursu Życie w Architekturze

17 kwietnia poznamy wyniki VIII edycji konkursu Życie w Architekturze. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce przyzna Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wręczone zostaną również nagrody główne w pięciu kategoriach konkursowych oraz nagroda dla Ulubieńca Polski 2013-2014. Obecność na gali zapowiedział Ivan Blasi, koordynator Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury.

Konkurs Życie w Architekturze to jedyny, w którym nagrodę główną przyznaje Prezydent RP. W bieżącej edycji konkursu najlepsze realizacje rywalizowały w aż pięciu kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna, wnętrze użyteczności publicznej). Na VIII edycję konkursu wpłynęło 314 zgłoszeń, spośród których w kolejnych etapach jury wybrało 15 realizacji, zaprezentowanych szczegółowo w ramach otwartych dla publiczności obrad w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki.

17 kwietnia, podczas gali wręczenia nagród, Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. Nagrody specjalne przyznają Ministerstwo Kultury oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Autorowi i inwestorowi sklepu Run Colors w Poznaniu, realizacji wyłonionej w plebiscycie na Ulubieńca Polski 2013-2014 zostanie przyznana specjalna pamiątkowa tablica do zawieszenia na obiekcie, którą zaprojektowała znana pracownia Towarzystwo Projektowe. Gościem specjalnym gali wręczenia nagród będzie Ivan Blasi, koordynator Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury.

Realizacje zgłoszone do VIII edycji konkursu oceniało jury w składzie: Antoni Domicz (przewodniczący jury), Przemo Łukasik, Magdalena Staniszkisz, Mariusz Ścisło, Ewa P. Porębska oraz jury z ramienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Katarzyna Krakowiak, Piotr Sarzyński, Dariusz Herman, Wojciech Subalski, Piotr Śmierzewski.

Przypominamy listę obiektów nominowanych do Grand Prix i nagród głównych:

Najlepszy budynek jednorodzinny

Living Garden House w Katowicach

Living-Garden House w Katowicach (proj. KWK Promes Robert Konieczny)

Dom w Lublińcu

Dom w Lublińcu 2 (proj. Dyrda Fikus Architekci)

 

Dom w Józefowie

Dom w Józefowie (proj. Emiko Hayakawa, Aureliusz Kowalczyk)

Najlepszy budynek wielorodzinny

 

zespół Nowe Orłowo

Zespół Nowe Orłowo w Gdyni (proj. Arch-Deco)

zespół przy Alei Wilanowskiej w Warszawie

Zespół przy al. Wilanowskiej w Warszawie (pro. JEMS Architekci)

Wille Parkowa

Zespół Wille Parkowa w Katowicach (proj. Konior Studio)

Najlepsze wnętrze publiczne

Przedszkole Mali Odkrywcy w Chrościcach

Przedszkole Mali Odkrywcy w Chrościcach (proj. PORT Franczok + Kolanus)

Wielka sala koncertowa NOSPR w Katowicach

Wielka Sala Koncertowa NOSPR w Katowicach (proj. Konior Studio)

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (proj. Barozzi Veiga)

Najlepszy budynek użyteczności publicznej

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 2

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (proj. Barozzi Veiga)

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach (proj. Riegler Riewe Architekten)

Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie

Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie (proj. IQ2 Konsorcjum)

Najlepsza przestrzeń publiczna

Zagospodarowanie starówki w Gorlicach

Zagospodarowanie starówki w Gorlicach (proj. eM4 Marcin Brataniec)

Zagospodarowanie nabrzeża Paprocan w Tychach

Zagospodarowanie nabrzeża Paprocan w Tychach (proj. RS+ Robert Skitek)

plac Nowy Targ we Wrocławiu

Plac Nowy Targ we Wrocławiu (proj. Roman Rutkowski Architekci)

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014