Architektura MuratorWydarzeniaKlopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast

Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast

Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.

Architekci Przemo Łukasik z medusa group i Natalia Paszkowska z WWAA, ale też profesor Zbigniew Karaczun z Katedra Ochrony Środowiska SGGW, Maciej Wójcik z TDJ Estate czy Mateusz Figaszewski z firmy Solaris to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu rozmów na temat miast przyszłości, rozpoczynającego szerzej zakrojony projekt badawczy Grupy Saint-Gobain oraz Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Zaproszeni architekci, naukowcy i biznesmeni dyskutować będą o tym, w jakich przestrzeniach możemy już wkrótce pracować, uczyć się i mieszkać. Poruszą również kwestie komunikacji w miastach przyszłości oraz ekologii i środowiska. Dyskusje poprowadzi Dariusz Bugalski, były wieloletni dziennikarz radiowej Trójki, twórca podcastu K3.

Cykl otwiera rozmowa z Przemo Łukasikiem, współzałożycielem śląskiej pracowni  medusa group, współautorem wielokrotnie nagradzanych budynków takich jak choćby Akademeia High School czy hotel Nobu Warsaw. Architekt opowiada m.in. po co nam miasto, czego od niego oczekujemy i jakie wyzwania stoją przed metropoliami w 2050 roku.

Raport Polskie Miasta Przyszłości 2050

- Wiele z naszych rozwiązań dostępnych dziś nie istniało jeszcze dekadę temu. Zapewniają one komfort pracy w biurach, życia w domach i nauki w szkołach. Wpływają na jakość życia w mieście. Dlatego o przyszłości myślimy już teraz. Przyjęliśmy globalnie długofalowy cel nadrzędny „Making the world a better home”, co w wolnym tłumaczeniu oddaje naszą ideę uczynienia świata lepszym miejscem do życia. Żeby jednak przełożyć idee na działania, potrzebne są konkretne inicjatywy. Zaczynamy więc od dogłębnej analizy tego, co może przynieść przyszłość w kontekście życia w mieście, inaugurując projekt „Polskie Miasta Przyszłości 2050” – mówi Michał Ciesielski, dyrektor ds. marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Cykl wywiadów na temat miast przyszłości stanowi preludium projektu, którego kulminacyjnym elementem będzie przygotowanie raportu poświęconego polskim miastom w 2050 roku. Autor raportu, Grupa Saint-Gobain, wraz z partnerem projektu, Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością, skupią się w nim nad obszarami dotyczącymi mieszkania, nauki, pracy i spędzania wolnego czasu w polskich miastach w przyszłości. W raporcie będzie również mowa o infrastrukturze wodno-ściekowej oraz transporcie w polskich miastach za 30 lat. Premiera raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050” planowana jest na grudzień bieżącego roku.

Uwagę mieszkańców miast, a często i samorządowców, zaprzątają krótkoterminowe problemy i doraźne zadania. Tymczasem wiele z nich można rozwiązać dzięki nowym rozwiązaniom technicznym, które albo już są dostępne, albo pojawią się na rynku w perspektywie najbliższych lat. Dlatego dla władz miast i inwestorów absolutnie kluczowe jest systematyczne badanie możliwych rozwiązań budowlanych przyszłości. Wymaga to specjalistycznego warsztatu badawczego foresightu i nad taką analizą właśnie pracujemy. Zamierzamy też pokazać, w których polskich miastach nasycenie budynkami zaprojektowanymi na miarę przyszłości jest największe – tłumaczy Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, partnera projektu „Polskie Miasta Przyszłości 2050”.

Więcej o projekcie na stronie Polskie Miasta Przyszłości 2050.

Autor: (Red.)
Kurort: nowy film o Jaszowcu Ośrodek wczasowy w ustrońskim Jaszowcu zrealizowano w latach 1961-1970 według projektu Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Czesława i Ireny Kotelów. W ramach budżetu obywatelskiego miasta Ustroń powstał właśnie film dokumentalny o tej dzielnicy.
Rzeczpospolita modernistyczna: cykl filmów „Rzeczpospolita modernistyczna” to cykl dwunastu filmów ukazujących fenomen polskiej architektury lat 20. i 30. Rolę przewodników i komentatorów pełnią w serialu znani historycy sztuki, a także architekci, m. in. Maciej Miłobędzki, Ryszard Nakonieczn, Waldemar Baraniewski czy Marta Leśniakowska.
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.