GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa

i

Autor: Fundacja Centrum Architektury GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa

Architektura Warszawy

Kolejna stołeczna dzielnica dołącza do zbioru Ilustrowanych Atlasów Architektury

2023-07-20 7:57

Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Grochowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Mateusz Gryzło, Maria Łomiak, Peter Łyczkowski i Hubert Przybyszewski, a tekstami opatrzyli Cezary Polak, Anna Wrońska.

Do dzisiaj nie powstała naukowa monografia tej okolicy, a książki i artykuły dotyczące historii architektury Grochowa nie są liczne. Atlas GRO jest opracowaniem pionierskim, poprzedzonym nie tylko tradycyjną kwerendą w archiwach, lecz także pracą niemal detektywistyczną – rozmowami z mieszkańcami, przeczesywaniem domowych archiwów czy spisów cmentarnych.

Autorom udało się przypomnieć nazwiska twórców grochowskiej architektury, pokazać budynki wcześniej nieopisywane, a także zweryfikować niektóre mity i dotrzeć do fascynujących architektonicznych historii.

GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa obejmuje obszar Grochowa i kilka obiektów z Kamionka. Przedstawia 60 budynków, założeń i detali, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy. Atlas zawiera także indeks osób i pracowni architektonicznych oraz bibliografię, a nawet wykaz filmów i teledysków z Grochowem w tle.

Ilustrowane atlasy warszawskiej architektury wymyśliła graficzka Magdalena Piwowar. FCA wydaje je od jedenastu lat. Pierwszy był SAS, potem ŻOL, MOK, OCH, POW, PRA, ŚRÓD PN i MUR. Premierom atlasów towarzyszą autorskie spacery architektoniczne, wydarzenia artystyczno-edukacyjne i podcasty publikowane na stronie podcastowego Radia Architektura

Fundacja Centrum Architektury to niezależna organizacja zajmująca się upowszechnianiem wiedzy o architekturze. 

GRO. Ilustrowany Atlas Architektury Grochowa
Koncepcja, projekt i skład Magdalena Piwowar
Wybór i tekst Cezary Polak, Anna Wrońska
Konsultacja historyczna Małgorzata Omilanowska
Rysunki Mateusz Gryzło, Maria Łomiak, Peter Łyczkowski, Hubert Przybyszewski
Tłumaczenie Zofia Sochańska, Bartek Kumor
Redakcja, korekta angielska, prowadzenie projektu Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Korekta polska Urszula Drabińska
Wydawca Centrum Architektury, 2023
ISBN 978-83-964831-1-9
Cena okładkowa 56 zł

Czytaj też: Zobacz Warszawę na obrazach Canaletta. Pomogły odbudować stolicę |