Architektura MuratorWydarzeniaKonferencja INGLASS. Szkło we współczesnej architekturze

Konferencja INGLASS. Szkło we współczesnej architekturze

W trakcie czwartej Międzynarodowej Konferencji Architektonicznej INGLASS o zastosowaniu szkła we współczesnej architekturze, nowych technologiach i rozwiązaniach dyskutowali architekci i producenci szkła architektonicznego. Relację z konferencji przygotował ambasador „Architektury-murator”  Przemysław Chimczak.

Szkło we współczesnej architekturze: o Muzeum Historii Żydów Polskich opowiada Rainer Mahlamäki
Rainer Mahlamäki - konferencja INGLASS

INGLASS to jednak przede wszystkim znakomici prelegenci zaproszeni na tegoroczne spotkanie. Wykładem o roli szkła we współczesnej architekturze konferencję osobiście rozpoczął gość specjalny, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), arch. Mariusz Ścisło. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać prezentacje prezes Izby Architektów Turcji arch. Deniz Incedayi oraz prezesa Stowarzyszenia Architektów Rumunii arch. Serbana Tiganas, którzy mówili o tak ważnej obecnie potrzebie współpracy pomiędzy profesjami jako jedynej szansie wypracowania prawdziwych innowacji.

Dalsza część konferencji podzieliła się na dwa główne nurty, architektoniczny oraz technologiczny. Prezentacji zaproszonych architektów skupiały się na szkle traktowanym jako narzędzie do osiągnięcia wizji projektanta. Wśród zaproszonych gości znalazł się m. in. arch. Kristian Lars Ahlmark z pracowni Schmidt Hammer Lassen Architekts, który przedstawił mocno innowacyjne podejście do wykorzystania szkła w projektach The Crystal w Kopenhadze, nowej biblioteki uniwersyteckiej w Aberdeen czy Muzeum sztuki w Aarhus.  Nie mniej ciekawą prezentację przywiózł z sobą arch. Matthew Potter, przedstawiciel Wilkinson Eyre Architects, który omówił wielokrotnie nagradzany projekt Gardens by the Bay w Singapurze. Postacią dobrze znaną w świecie polskiej architektury był kolejny prelegent konferencji, prof. Rainer Mahlamäki, autor projektu architektonicznego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, który zaprezentował twórczość swojej pracowni.


Jeśli mamy mówić o innowacyjnym zastosowaniu szkła w architekturze oczekiwań gości nie zawiódł na pewno arch. Juan Coll-Barreu, profesor na wydziale architektury w Madrycie oraz partner w Coll-Barreu Arquitectos. W twórczości tego biura architektonicznego szkło odgrywa niezmiernie ważną rolę w procesie projektowania dekonstruktywistycznych szklanych fasad, gdzie kluczowym elementem jest współpraca pomiędzy wszystkimi podwykonawcami projektu.

Obecnych na konferencji gości mocno zaskoczył na pewno przedstawiciel Zaha Hadid Architekts, arch. Charles Walker, który zamiast omawiać dobrze znane architektom projekty pracowni poprowadził wykład o historii i możliwych kierunkach w rozwoju szkła. Ważnym elementem całej konferencji były również wykłady producentów szkła, które skupiały się głownie na technologii i innowacjach w projektowaniu szkła architektonicznego co w idealny sposób dopełniało całości konferencji.


Podczas prezentacji przedstawicieli firm Rieder,  Blick System, Protech czy Saint- Gobbain, mieliśmy okazję zapoznać się z nowościami technologicznymi na rynku szkła elewacyjnego i konstrukcyjnego.  Na koniec konferencji organizatorzy zachowali bardzo mocny akcent, na scenie pojawił się ponieważ gość specjalny arch. Osbjorn Jacobsen, partner w firmie Henning Larsen Architects oraz główny architekt Harpy, sali koncertowej i centrum konferencyjnego w Reykjaviku, budynku nagrodzonego w ubiegłym roku prestiżową nagrodą Miesa van der Rohe dla najlepszej architektury europejskiej. Przy współpracy ze studiem Olafura Eliassona udało im się stworzyć niesamowitą szklaną fasadę Harpy, a goście konferencji oprócz historii samego projektu mogli usłyszeć o zagadnieniach konstrukcyjnych i technologicznych podczas projektowania tak złożonej elewacji.

Konferencja INGLASS na pewno rozbudziła w rodzimych architektach pragnienie przeniesienia choć częśi rozwiązań na grunt polski. Żałować można jedynie uboższej części ‘technologicznej’, która zamiast pięknych zdjęć mogłaby pokazać prezentowane budynki od bardziej technicznej strony. Niemniej jednak całość wydarzenia oraz profesjonalizm w organizacji tegorocznej edycji zasługuje na gromkie brawa. A nam pozostaje już jedynie czekać na kolejną edycję.
– Przemysław Chimczak

Interfejs mózg-komputer w projektowaniu architektonicznym Polski start-up Designbotic pracuje nad wykorzystaniem elektroencefalografii w dziedzinie projektowania architektonicznego. Właśnie udało się im wykonać z sukcesem interfejs, który pozwala na bezbłędne sterowanie modelem budynku przy pomocy fal mózgowych. O wstępne podsumowanie badań poprosiliśmy architekta Kacpra Radziszewskiego, współzałożyciela Designbotic.
Mistrzowie Architektury. Jürgen Mayer Pierwszym w 2021 roku gościem cyklu Mistrzowie Architektury będzie Jürgen Mayer - niemiecki projektant, który przez 25 lat aktywności stworzył własny, rozpoznawalny język architektoniczny.
Architektoniczny słownik nowych technologii Od algorytmu do wirtualnej rzeczywistości – poniżej opracowany przez nas słownik wybranych pojęć z pogranicza architektury i nowych technologii istotnych dla trzeciej rewolucji przemysłowej.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.
Projekt Correl. Nowy wirtualny świat architektury Biuro Zaha Hadid Architects stworzyło wirtualne środowisko, w którym można przemieszczać obiekty i zmieniać ich skalę. Projekt Correl to część wystawy pokazującej dokonania londyńskiej pracowni w dziedzinie nowych technologii.
Pierwszy drukowany most [WIDEO] Pierwszy na świecie drukowany 3D z pomocą robotów most powstał w Holandii i właśnie zdobył nagrodę publiczności podczas Dutch Design Week.