Architektura MuratorWydarzeniaKonferencja: Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny 17 – 18 października

Konferencja: Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny 17 – 18 października

Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na dwudniową konferencję prezentującą najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Wsród uczestników konferencji m.in. Andrzej Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Jakub Lewicki, Maciej Miłobędzki....

Program17 października

godz. 10.15 – 10.50
Rejestracja uczestników:
przekazanie materiałów, kawa, herbata

godz. 11.00 – 11.20
Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Uroczysta inauguracja konferencji

godz. 11.20 – 12.20
Wykłady inauguracyjne
Prowadzenie: Adam Czyżewski, Maria Sarnik
Hanna Gronkiewicz – Waltz – Prezydent Warszawy
Piotr Żuchowski – Generalny Konserwator Zabytków
Krzysztof Bojanowski – Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Zarząd Główny
Rafał Nadolny – Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków

godz. 12.20 – 15.00
Najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej, 2009 – 2012
Część pierwsza
Prowadzenie: Andrzej M. Chołdzyński, Rafał Nadolny
Małgorzata Marczyk – Pyrka, Piotr Michał Krawczyński / Kamienica dochodowa.
Ewa Kuryłowicz, Jacek Świderski / Współczesne Miasto – budowanie dla przemijania – w twórczości Kuryłowicz & Associates.
Tomasz Witczak /Rekonstrukcja i odbudowa zamku krzyżackiego w Giżycku.
Krzysztof Tyszkiewicz / Koneser – przestrzeń przywracana miastu. Prace konserwatorskie i wizja nowej przestrzeni miejskiej na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser.
Bolesław Stelmach / Krajobraz zamiast architektury. Rozbudowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 2001 – 2011.
• Podsumowanie i dyskusja.

godz. 15.00 – 16.00
Przerwa, obiad

godz. 16.00 – 19.00
Najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej, 2009 – 2012

Część druga
Prowadzenie: Włodzimierz Mucha, Jakub Lewicki
Ryszard Jurkowski / Rewitalizacja Muzeum AK w Krakowie jako efekt przyzwolenia na dyskretną kreację.
Andrzej M. Chołdzyński / Rozbudowa Domu Partii autorstwa „Tygrysów” w Warszawie – w poszukiwaniu równowagi między konserwatorską ortodoksją a kreacją.
JEMS Maciej Miłobędzki / Problemy rozbudowy historycznych obiektów /Biblioteki Raczyńskich i Wydziału Rzeźby Warszawskiej ASP / w formule zamówień publicznych.
Piotr Z. Barełkowski / Palazzo Rosso.
GRUPA 5 / Od żarówek, mydła Biały Jeleń i piwa Piast do prawdziwych loftów, biur i zrównoważonego rozwoju – była fabryka Polleny w Warszawie oraz były Browar „Piast” we Wrocławiu.
• Podsumowanie i dyskusja.

18 października

godz. 9.00 – 10.00 Kawa, herbata

godz. 9.00 – 10.00 Zwiedzanie PME / efekty inwestycji modernizacyjnej w obiekcie zabytkowym.
Prowadzenie Adam Czyżewski

godz. 10.00 – 13.30
Przestrzeń publiczna w zabytkowej tkance miasta. Place, skwery, pasaże
Prowadzenie: Andrzej Bulanda, Tomasz Andryszczyk
Maksymilian Cherka / Przestrzeń publiczna czy normatywna terra incognita.
Jerzy Majewski / Plac Małachowskiego przed 1939. Żywe centrum miasta.
Tomasz Andryszczyk / Co z dalej z Placem Małachowskiego?
Adam Czyżewski / Współczesne miejsce spotkania.
Krzysztof Durzyński / Światło w architekturze przykłady rozwiązań.
Piotr Wiórkiewicz / Techniczne aspekty przy projektowaniu nawierzchni: rewitalizacja przestrzeni publicznychw zabytkowej tkance miasta.
Wojciech Nowakowski I Marcin Wojciechowski / Społeczna inicjatywa zmian w przestrzeni publicznej.

godz. 13.30 – 14.30
Przerwa, obiad
godz. 14.30 – 16.30
• Panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Bartelskiego Burmistrza Śródmieścia i Piotra Brabandera Stołecznego Konserwatora Zabytków

Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.