Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Konsultacje publiczne raportu "Przestrzeń życia Polaków"

2014-08-29 14:42

Do 25 września potrwają konsultacje publiczne raportu "Przestrzeń życia Polaków" stworzonego przez niezależnych ekspertów z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jest próbą diagnozy polskiej przestrzeni, krajobrazu, architektury i warunków mieszkaniowych Polaków oraz stworzenia koncepcji ich naprawy.  

Przestrzeń życia Polaków, raport

i

Autor: Archiwum Architektury

"Pan z Polski? A tak, pamiętam, brzydki kraj" - to słowa wypowiedziane niegdyś przez Le Corbusiera do młodego architekta z Polski, a przypomniane przez Janusza Sepioła we wstępie do raportu „Przestrzeń życia Polaków”. Pomimo widocznej poprawy jakości realizacji architektonicznych, raport stwierdza negatywne tendencje w gospodarce przestrzennej, słabości planowania miejskiego i polityki mieszkaniowej w Polsce. Przedstawia koncepcje i propozycje potrzebnych rozwiązań legislacyjnych i instytucjonalnych oraz katalog dobrych praktyk i sposobów działania. Postuluje również podjęcie szybkich inicjatyw legislacyjnych dotyczących planowania miejscowego oraz przeprowadzenie głębszej debaty nad kierunkami zmian w planowaniu ponadlokalnym (regionalnym).

4 i 27 marca 2014 roku, jeszcze w trakcie prac nad raportem, odbyły się konsultacje z udziałem przedstawicieli władz publicznych, środowiska urbanistów, architektów, organizacji pozarządowych. Teraz jego treść została udostępniona wszystkim zainteresowanym na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konsultacje publiczne online trwać będą do 25 września 2014 r. Komentarze mogą być przesyłane drogą mailową na adres: redakcja@sarp.org.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Dział Wydawnictw i Promocji Architektury SARP, ul. Foksal 2, 00-950 Warszawa.

Do debaty na temat jakości krajobrazu i przestrzeni w Polsce włączyła się także „Architektura-murator”. Trwa konkurs fotograficzny "Krajobraz dobry i zły”, którego celem jest wskazanie pozytywnych i negatywnych skutków działalności człowieka na obszarach chronionych. Na zdjęcia czekamy do 19 września 2014. Szczegóły na stronie internetowej konkursu.