Architektura MuratorWydarzenia"Kto widział… Modernizm? Re-aktywacja" we Wrocławiu

"Kto widział… Modernizm? Re-aktywacja" we Wrocławiu

13 grudnia wystawą w Dolnośląskiej Izbie Architektów podsumowana zostanie inicjatywa "Kto widział... Modernizm?", mierzącą się z ideałami przyświecającymi modernistycznym osiedlom poprzez pryzmat doświadczeń ich mieszkańców.  

Inicjatywa skupia się na dwóch modernistycznych osiedlach we Wrocławiu - przedwojennego WuWa, jednego z sześciu wzorowych projektów Werkbundu, oraz "Sedesowców" zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Wystawa przedstawia historię obu założeń poprzez życie byłych i obecnych mieszkańców, próbując przy tym odpowiedzieć na pytanie, jak modernistyczne ideały projektantów i ich próby optymalizacji życia codziennego sprawdziły się w rzeczywistości. Archiwum fotograficzne i świadectwa mieszkańców złożyły się na narrację, która analizuje, jak ambitne hasła mają się do współczesnych rozwiązań. W ramach inicjatywy zorganizowano także warsztaty dla dzieci, których efekty również zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

Wernisaż odbędzie się 13 grudnia o 19:00 w byłym przedszkolu na osiedlu WuWa, gdzie dziś mieści się siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów RP (ul. Wróblewskiego 18). Wystawę będzie można oglądać do 28 grudnia w godzinach otwarcia Izby.

"Architektura-murator" sprawuje patronat nad inicjatywą.

Tagi:
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.
Cafe Berg we Wrocławiu Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.