Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 12-22 maja pod hasłem RE:GENERACJA. Początek trzeciej dekady XXI wieku to czas kolejnych zmian. Mamy wiele obaw, ale i nadziei, trzymamy się nostalgii, a z drugiej strony tworzymy odważne wizje przyszłości. To również moment na przebudowę różnych elementów naszego życia. Zbliżająca się edycja Łódź Design Festival 2022 będzie zachętą do poszukania odpowiedzi na te wyzwania. Zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas – przybliża pomysł Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.W ramach Łódź Design Festival tradycyjnie zaplanowano wiele wystaw w przestrzeni Art_Inkubatora oraz na terenie miasta, będą też wydarzenia dla młodszej widowni, rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! czy prezentacja 76 produktów wyróżnionych w tegorocznej, 12. edycji plebiscytu must have 2022.
13 maja tuż przed galą konkursu make me! 2022 eksperckiej analizie poddany zostanie temat projektowania w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. O odpowiedzialnej architekturze, jej celach i znaczeniu porozmawiają: Robert Konieczny z KWK Promes, Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski oraz krytyk architektury Marcin Szczelina i Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino.
w konkursie make me! 2022
Na uwagę zasługuje z pewnością wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58.
Warto zaplanować także wizytę na wystawie „Elementarz polskiego dizajnu" w Akademickim Centrum Designu. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych 100 projektów polskiego designu, powstałych w ciągu ostatniego stulecia. Obok mebli, szkła czy porcelany znalazły się kroje liter, logotypy czy neony. Zobaczymy też prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji.
Ciekawie zapowiada się tegoroczny ARCHIBLOK. Podczas spotkania, które odbędzie się 22 maja, Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group) i Joanna Jurga opowiedzą o własnym spojrzeniu na relacje miasto - człowiek - zieleń. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty, którą poprowadzi reporter Filip Springer, będzie także regeneracja architektury. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak czerpać z historii i jak adaptować istniejące przestrzenie do obecnych potrzeb. Więcej informacji na stronie www.lodzdesign.com.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!