Wydarzenia

Łódź Design Festival 2024: Komfort dla wszystkich. Ponad 60 wystaw i wydarzeń z darmowym wstępem

2024-05-10 13:28 Materiał sponsorowany

18. już Łódź Design Festival odbędzie się w tym roku w dniach 21-26 maja. Temat przewodni ŁDF2024 to Komfort. Jak design reaguje na potrzeby społeczeństwa? Odpowiedź na to pytanie przedstawi ponad 60 wydarzeń i wystaw. Wstęp na nie jest darmowy. Sprawdźcie, co dokładnie czeka na uczestników festiwalu pod naszym patronatem.

Spis treści

 1. Łódź Design Festival 2024: program wystaw i wydarzeń
 2. ŁDF2024: zapisy na wydarzenia - rejestracja już trwa
 3. Warsztaty na ŁDF2024: ponad 20 propozycji
 4. ŁDF2024: Harmonogram
 5. ŁDF2024: Informacje praktyczne - gdzie, kiedy i jak?

Łódź Design Festival 2024: program wystaw i wydarzeń

W programie ŁDF2024 znalazły się m.in.:

 • Archiblok - konfrontujący stan architektury z jej twórcami, działaczami społecznymi, aktywistami miejskimi, krytykami oraz ekspertami branżowymi;
 • Architektura zdrowia - blok tematyczny skupiony wokół rodzimych sanatoriów; blok uzupełniony prapremierą filmu „Odnowa architektury” o współczesnych wyzwaniach polskich uzdrowisk;
 • BLOK: Innowacje - o projektowaniu inkluzywnym z uwzględnieniem potrzeb osób neuroatypowych;
 • Sustainable inclusive space - aż cztery bloki tematyczne o rozwiązaniach, możliwościach i dobrych przykładach dla efektywnego i zrównoważonego wykorzystania przestrzeni (Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć; Transformation: w kierunku zrównoważonych miast; Biodiversity: jak wygrać z miastem? i Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich).

Wśród wystaw warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • make me! – Laboratorium innowacji - zobaczycie tu prace młodych projektantek i projektantów z całego świata;
 • must have - z najlepszymi przykładami rodzimego designu;
 • Póki pną pnie - o zieleni w mieście;
 • Na stołach - o kulturowych i społecznych sensach spożywania.

W programie znalazły się też projekty dotyczące innych aktualnych problemów w projektowaniu, jak sztuczna inteligencja czy drugie życie przedmiotu. Uzupełnia je ponad 100 ekspozycji z naboru open programme. Pełny program ŁDF2024 znajduje się TUTAJ.

Łódź Design Festival 2024

i

Autor: Materiały prasowe / Łódź Design Festival Komfort w mieście

– Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania. W trakcie nadchodzącej edycji festiwalu odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

ŁDF2024: zapisy na wydarzenia - rejestracja już trwa

Udział w festiwalu jest bezpłatny, ale na wybrane wydarzenia obowiązuje rejestracja - zapisy ruszyły 22 kwietnia, a więc lepiej nie zwlekać. 

Warsztaty na ŁDF2024: ponad 20 propozycji

Wybór warsztatów dla osób dorosłych i dzieci jest szeroki - od nauki technik rzemieślniczych (np. Ckliwie na szkliwie) po zagadnienie wykorzystania zasobów AI w prototypowaniu (np. Innowacje z AI – jak zwiększyć szanse sukcesu łącząc siły?). W tej kategorii znajdziemy też spacery - śladami Anny i Karola Scheiblerów oraz szlakiem łódzkich drzew.

Łódź Design Festival 2024

i

Autor: Materiały prasowe / Łódź Design Festival Comfort Space Lab

– [...] dokonamy zamachu na świętość. Oto bowiem bierzemy na warsztat pojęcie kluczowe dla naszej europejskiej, zachodniej tożsamości i dla wynikającego z niej myślenia o projektowaniu. Tym pojęciem jest komfort. Ma on tę niezwykłą cechę, że dość szybko staje się dla nas niewidzialny – zapowiada Filip Springer, prowadzący niedzielny Archiblok.

ŁDF2024: Harmonogram

Od 21 do 26 maja trwać będą dyskusje m.in. o:

 • nowych trendach w designie (Blok: Innowacje, Dostępność vs. Estetyka – czy da się je pogodzić?),
 • projektowaniu strefy komfortu (Blok: Komfort),
 • designie lat ubiegłych, który powraca (Komfort spod znaku vintage, Odkrywanie na nowo, czyli projektowanie graficzne w PRL-u),
 • projektowaniu środowiskowym (Environmental Grapgic Design jako narzędzie w projektowaniu jakościowych wnętrz i architektury),
 • zagadnieniach technologicznych (Czas na komfort: Nowoczesne rozwiązania technologiczne – jak technologia poprawia komfort pracy w branży architektonicznej).

Dokładny harmonogram Łódź Design Festival 2024 wraz z datami, godzinami i mapkami znajduje się TUTAJ.

ŁDF2024: Informacje praktyczne - gdzie, kiedy i jak?

Kiedy? 21-26 maja 2024 r.

Gdzie? W Centrum Festiwalowym przy Tymienieckiego 3 w Łodzi - tutaj będą się odbywać główne wystawy i wydarzenia. Warsztaty - w Art_Inkubatorze (Budynek A) oraz w City Space Fuzja oraz u partnerów współpracujących z ŁDF - adres oraz mapkę znajdziecie w Harmonogramie.

Jak dojechać do Centrum Festiwalowego?  

 • tramwaje: 2, 3, 6, 11, 19;
 • autobus dzienny: 55, 57;
 • autobusy nocne: N3A, N3B, N6.

Godziny otwarcia Centrum Festiwalowego (ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem):

 • 21.05: 12:00-21:00;
 • 22.05–26.05: 10:00-21:00.