Architektura MuratorWydarzeniaMaciej Warot laureatem Archi World Academy Awards

Maciej Warot laureatem Archi World Academy Awards

Maciej Warot, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, znalazł się wśród 12 laureatów międzynarodowego konkursu Archi World Academy Awards. Nagrodę przyznano za projekt „Dom w Katowicach. Mieszkanie w Ogrodzie”, będący próbą redefinicji współczesnego sposobu mieszkania w mieście.

wiz1 (Copy)

Archi Word Academy Awards to odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najlepsze projekty studenckie z całego świata. Na tegoroczną, trzecią już edycję konkursu, która odbyła się pod hasłem "Responsible Future Architecture", napłynęło blisko 2 tysiące prac. Wśród 12 nagrodzonych projektów z całego świata znalazł się także jeden z Polski. Jego autorem jest Maciej Warot, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Nagrodę przyznano za pracę „Dom w Katowicach. Mieszkanie w Ogrodzie”, projekt dyplomowy opracowany pod kierunkiem dr hab. inż. arch Grzegorza Nawrota.

Założenia autorskie:

Praca dyplomowa „Dom w Katowicach. Mieszkanie w Ogrodzie” to próba odpowiedzi na problem współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Biorąc pod uwagę rosnące potrzeby mieszkaniowe, coraz wyższy stopień izolacji osiedli deweloperskich, oraz dużą ilość anonimowych przestrzeni publicznych i  dynamiczny i zmienny się styl życia w mieście, projekt proponuje organizację życia w zespole mieszkaniowym dla dedykowanych grup społecznych. W istniejącym kontekście Rodzinnych Ogródków Działkowych na osiedlu Katowice Bogucice, zespół „Domu w Katowicach” to nie tylko projekt architektoniczny, ale próba zaprojektowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury, w duchu mieszkalnictwa posiadającego własne ogrody, przestrzenie współdzielone, miejsce pracy czy przestrzenie publiczne. Najważniejszym aspektem projektowanego zespołu jest ujęcie mieszkania jako zbioru czynności oraz przestrzeni, konkretnego miejsca. Z ich połączenia wynika koncepcja DOMU KOMPILACYJNEGO - miejsca do życia rozpatrywanego przez pryzmat struktury społecznej, przestrzennej i mieszkania, gdzie przestrzeń mieszkalna warunkowana jest przez czynności i potrzeby różnych docelowych grup mieszkańców, tworząc zespół przenikających się miejsc o różnych znamionach prywatności i otwarcia. Połączone domy kompilacyjne, uzupełnione o współdzielone ogrody tematyczne, wraz z funkcjami komplementarnymi, miejscami spotkań wspólnoty i placem społecznym tworzą eksperymentalne założenie miejsca do życia w sercu Katowic.

Maciej Warot (ur. 1991) - absolwent wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W 2016 roku obronił dyplom pod kierunkiem dr hab. inż. arch Grzegorza Nawrota „Dom w Katowicach. Mieszkanie w Ogrodzie”. Projekt porusza zagadnienie społecznych zespołów mieszkaniowych z przestrzeniami współdzielonymi oraz cohabitatami. Uczestnik wielu warsztatów architektonicznych, w tym ogólnopolskich warsztatów architektonicznych ARCHITEKTOUR, OSSA, czy międzynarodowych warsztatów MEDS - meeting of design students, których był jednocześnie ambasadorem w Polsce. Laureat 3 miejsca w ogólnopolskim konkursie na centrum edukacji „Stary Las”, finalista międzynarodowego konkursu YAC Smart Harbor, finalista ogólnopolskiego konkursu dla młodych architektów „Willa Miejska”, laureat konkursu „Mebel Marzeń” czy zwycięzca konkursu na Hotel Przyszłości. Wraz z zespołem laureat konkursu Warsztatowego „Nowa Towarowa”, oraz laureat konkursu stypendialnego fundacji im. Stefana Kuryłowicza PRAKTYKA za projekt „Dach nasz Pospolity”. W trakcie studiów odbywał praktykę w wielu prestiżowych biurach architektonicznych w kraju, m.in. Konior Studio, Visio Architects, oraz za granicą: XTU w Paryżu czy ALA Architects w Helsinkach.

European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.