Architektura MuratorWydarzeniaManifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo

Manifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo

Tegoroczne biennale sztuki współczesnej Manifesta 12 będzie miało nietypowy charakter, po raz pierwszy przygotowuje je bowiem biuro architektoniczne, w dodatku jedno z bardziej znanych na świecie - holenderska OMA.

Manifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo
Weduta Palermo, Francesco Lojacono, 1875, ilustracja z Palermo Atlas, dzięki uprzejmości OMA/serwis prasowy

Manifesta to biennale współczesnej sztuki i kultury co dwa lata organizowane w innym mieście. Od czerwca do listopada tego roku gościć będzie w Palermo – mieście, w którym według twórców wydarzenia znajdują swoje odzwierciedlenie dwa istotne dla współczesnej Europy tematy: migracja i zmiany klimatyczne.
Śladem po złożonej i bogatej, „skondensowanej” historii Palermo, które było wielokrotnie zajmowane przez przedstawicieli prawie wszystkich europejskich cywilizacji, a jednocześnie miało silne związki z Afryką Północną i śródziemnomorskim wschodem, jest wielokulturowa tkanka społeczna. Manifesta 12 to wspaniałe wyzwanie, by przemyśleć rolę, jaką mogą odegrać kulturalne działania w długofalowym procesie przekształcenia jednego z najbardziej ikonicznych skrzyżowań cywilizacji śródziemnomorskiej. Zadamy pytanie do kogo należy Palermo, a także jak „odzyskać” to miasto. Co ważne, tutejsze problemy związane z migracją są reprezentatywne dla szerszej kryzysowej sytuacji, w obliczu której stoi teraz cała Europa – zapowiada dyrektor Manifesta 12 Hedwig Fijen.
Na zamówienie organizatorów biennale architekci z OMA przygotowali zaprezentowany w lipcu ubiegłego roku Palermo Atlas. To wielodyscyplinarne urbanistyczne studium, które właśnie staje się bazą dla ostatecznego programu wydarzenia. Pracuje nad nim czterech „kreatywnych mediatorów”: sycylijski architekt Ippolito Pestellini Laparelli z OMA, hiszpański architekt Andres Jaque, holenderski dziennikarz i reżyser Bregtje van der Haak oraz szwajcarska kuratorka sztuki Mirjam Varadinis.

16 czerwca – 4 listopada 2018
www.m12.manifesta.org

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
16. Biennale Architektury w Wenecji Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.