Architektura MuratorWydarzeniaMario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem

Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem

Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.

Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem
Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Ticino, proj. Mario Botta,1990; fot. domena publiczna

Film „Mario Botta. The Space Beyond” swoją premierę miał w 2018 roku. Dzięki inicjatywie ambasady Szwajcarii i Włoskiego Instytutu Kultury już wkrótce będą mogli zobaczyć go także polscy widzowie. Architekt, jeden z niewielu, który zaprojektował miejsca modlitwy dla trzech głównych religii monoteistycznych, zdradza tajniki swojego warsztatu i stawia pytanie o sens budowania przestrzeni sakralnych w zglobalizowanym świecie. Reżyserki, Loretta Dalpozzo i Michèle Volontè, wyruszyły z kamerą do Chin, Korei Południowej, Izraela, Włoch i Szwajcarii, aby odkryć zarówno pełnego pasji artystę, jak i człowieka, który świetnie dogaduje się z klientami i współpracownikami. Pokaz zaplanowano 20 października o godzinie 18.00. Tego dnia na profilu szwajcarskiej ambasady na Twitterze zostanie udostępniony specjalny link do filmu. Po projekcji organizatorzy zapraszają na moderowaną dyskusję ze zdalnym udziałem Mario Botty oraz Loretty Dalpozzo.

Mario Botta urodził się 1 kwietnia 1943 roku w Mendrisio w Szwajcarii. Ukończył liceum artystyczne w Mediolanie, a następnie studia w Instytucie Architektury Uniwersytetu w Wenecji, gdzie obronił dyplom w 1969 roku. Podczas pobytu w Wenecji miał okazję spotkać i pracować z Le Corbusierem i Louisem Kahnem. W 1970 roku otworzył własne studio w Lugano i odtąd równolegle prowadził działalność projektową i dydaktyczną. Wykładał nie tylko w Europie, ale też w Azji, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Jego dorobek obejmuje ponad 300 obiektów: od pierwszych realizacji domów jednorodzinnych na terenie kantonu Ticino, po szkoły, budynki administracyjne, biblioteki, muzea i obiekty sakralne. Mario Botta jest honorowym członkiem wielu międzynarodowych instytucji kulturalnych. Mieszka i pracuje w Mendrisio i w Lugano.

Projekcja filmu „Mario Botta. The Space Beyond”
Kiedy:
20 października 2020, godz. 18:00
Języki: polski i włoski z tłumaczeniem konsekutywnym

Zobacz zwiastun filmu „Mario Botta. The Space Beyond”

Autor: Piotr Prus
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.