Architektura MuratorWydarzeniaMiasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji

Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji

Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.

Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji

Fundacja Solidarności Międzynarodowej została powołana w 1997 roku w celu wspierania rozwoju państw przechodzących transformację rynkową. Dziś skupia się na współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, działając przede wszystkim w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego i demokracji lokalnej. Na przełomie czerwca i lipca tego roku przy wsparciu ambasady RP w Tblisi oraz Instytutu Polskiego w czterech gruzińskich miastach Fundacja zorganizowała cykl dyskusji na temat inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Spotkania z udziałem mieszkańców, aktywistów, a także przedstawicieli władz lokalnych i państwowych miały miejsce w Tbilisi, Batumi, Kutaisi oraz Zestaponi. Polskimi doświadczeniami dzielili się profesor Czesława Frejlich z Katedry Projektowania Ergonomicznego Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, profesor Jerzy Porębski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz redaktorka naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska, międzynarodowa ekspertka ds. architektury i przestrzeni publicznej. Dyskusje prowadziły i podsumowywały Ana Bibilashvili z Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego oraz Justyna Kucuk, kierownik przedstawicielstwa FSM w Gruzji.

Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji
Wystąpienie ambasadora RP w Tbilisi Mariusza Maszkiewicza; fot. serwis prasowy

Cztery miasta – sześć spotkań

Ewa P. Porębska przedstawiała m.in. najciekawsze przykłady europejskich przestrzeni publicznych tworzonych w oparciu o różne formy partycypacji mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem polskich realizacji, by wymieć tylko zagospodarowanie bulwarów w Warszawie (proj. RS Architektura Krajobrazu, Artchitecture), przy planowaniu których utworzono specjalną komisję dialogu społecznego ds. Wisły, Centrum Dialogu Przełomy z placem Solidarności w Szczecinie (proj. KWK Promes), jedno z niewielu muzeów historycznych w Polsce, które powstało nie w wyniku decyzji politycznej, ale dzięki oddolnej inicjatywie, czy wschodnie nabrzeże Paprocan w Tychach (proj. RS+ Robert Skitek). Prezentowała także tak spektakularne realizacje jak Strefa Kultury i MCK w Katowicach (proj. JEMS Architekci) czy Elektrownia Powiśle w Warszawie (proj. APA Wojciechowski), a w trakcie spotkań z władzami miast omawiała wiodące idee w projektowaniu przestrzeni publicznych w różnej skali na przykładach obiektów nagradzanych w ramach The European Prize for Urban Public Space, zwracając uwagę na kwestie odpowiedzialności, dostępności i zrównoważonego rozwoju oraz podkreślając, iż zawód architekta ewoluował od projektanta-eksperta do lidera prowadzącego społeczne procesy partycypacyjne.

Czytaj też: Współczesna przestrzeń wypoczynku - o zagospodarowaniu nabrzeża Paprocan Łukasz Zagała |

Czesława Frejlich prezentowała projekty wyposażenia przestrzeni publicznych, a Jerzy Porębski omawiał, jak wygląda w praktyce idea konsultacji społecznych i uzgodnienia realizacji z władzami samorządymi. Szczególny charakter miało spotkanie w poprzemysłowym mieście Zestaponi w środkowej Gruzji, wciąż ważnym ośrodku metalurgicznym kraju. Polscy goście opowiadali tam o różnych aspektach rewitalizacji, opierając się na doświadczeniach Wałbrzycha, Łodzi, Warszawy, Gdańska i Nowej Huty. Toczące się dyskusje były często emocjonalne – szczególnie wypowiedzi mieszkańców, którzy interesowali się praktycznymi możliwościami uzyskania bezpośredniego wpływu na powstające projekty; przedstawiciele samorządów skarżyli się z kolei na niewielkie zaangażowanie obywateli w sprawy ich bezpośredniego otoczenia. Wszystkim spotkaniom towarzyszył pokaz kultowego już filmu „Ludzki wymiar” (The Human Scale) z 2012 roku w reżyserii Andreasa Dalsgaarda. Twórcy dokumentu stawiają fundamentalne, wielokrotnie zadawane także dziś przez Gruzinów pytanie: czy rzeczywistość współczesnych miejskich aglomeracji odpowiada na potrzeby mieszkańców?

Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.
Polska architektura w Chinach Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina – relacja Beaty Tylec-Skórki.
Autor: (Red.)
Wystawa, filmy i dyskusje z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.
Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.