Architektura MuratorWydarzeniaMIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić

MIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić

Ruszyła sprzedaż biletów na pokazy filmów festiwalu MIASTOmovie 2019. Prezentujemy hity siódmej edycji MIASTOmovie, czyli 5 najlepszych filmów o architekturze i mieście.

MIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić
Kevin Roche z makietą budynku Ford Foundation, kadr z filmu Kevin Roche: The Quiet Architect, reż. Mark Noonan

Festiwal MIASTOmovie 2019 poświęcony będzie szeroko rozumianej architekturze publicznej. Filmy prezentowane podczas tegorocznej edycji oraz towarzyszące im dyskusje i spacery dotyczyć więc będą przede wszystkim budynków służącym nam na co dzień. Jak funkcjonują? W jaki sposób komunikują swoją rolę w mieście? Kiedy są jedynie miejscem „załatwiania spraw”, a kiedy stają się przestrzenią wspólnego spędzania czasu z innymi? Festiwal MIASTOmovie 2019 startuje 2 października, ale bilety na poszczególne seanse są już dostępne w sprzedaży. Publikujemy krótką podpowiedź: TOP 5 – najlepsze filmy o architekturze tegorocznej edycji.

Babcia i Le Corbusier (Grandma and Le Corbusier), reż. Marjolaine Normier,
Francja, 2017, 58 min.

Po tym, jak część Jednostki Marsylskiej ulega zniszczeniu przez pożar, rozpoczyna się rekonstrukcja zgodnie z oryginalnymi planami Le Corbusiera. Marjolaine Normier – wnuczka jednej z lokatorek, a przy okazji reżyserka filmowa – śledzi postęp prac z perspektywy swojej babci, która mieszka tam od 60 lat. Film w humorystyczny sposób opowiada o fascynującej historii klasycznego dzieła powojennego modernizmu i pokazuje, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat, stając się raczej obiektem muzealnym niż mieszkalnym.

MIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić

Columbus, reż. Kogonada,
USA, 2017, 104 min

Dziewiętnastoletnia Casey porzuca marzenia o studiach, by zajmować się wychodzącą z uzależnienia matką. Tymczasowo pracuje w miejscowej bibliotece. Pewnego dnia poznaje tłumacza Jina, który przyjeżdża do tytułowego Columbus w stanie Indiana, aby odwiedzić pozostającego w śpiączce ojca, uniwersyteckiego profesora. Bohaterowie niespodziewanie dla nich samych zaczynają stopniowo się otwierać i po raz pierwszy od dawna rozmawiać szczerze o swoich pragnieniach, lękach i obsesjach. Piękny film o samotności i architekturze.

Wizje Ericha Mendelsohna (Mendelsohns: Incessant Visions), reż. Duki Dror,
Niemcy / Polska / Izrael / USA, 2011, 71 min

Podczas pierwszej wojny światowej młody Erich Mendelsohn wysyła listy i szkice do swojej ukochanej Luise. Opinie przyszłej żony architekta odgrywają ważną rolę w rozwoju jego kariery. Listy i wspomnienia Luise Mendelsohn stanowią podstawę filmu dokumentalnego Duki Drora.

Kevin Roche: The Quiet Architect, reż. Mark Noonan,
Irlandia/Francja/Hiszpania/USA, 2017, 82 min

Filmowe spojrzenie na kluczowe momenty 70-letniej kariery zdobywcy nagrody Pritzkera, architekta Kevina Roche'a. Irlandzko-amerykański projektant jest twórcą unikającym rozgłosu, a przy tym, mimo swych 94 lat, aktywnym zawodowo i nieustannie spoglądającym w przyszłość. Jak mówi w jednej ze scen: „obowiązkiem współczesnego architekta jest budowanie społeczności”. Reżyser zastanawia się, czy w odniesieniu do takich realizacji Roche'a jak budynki Ford Foundation, Oakland Museum i nowojorskie Metropolitan Museum of Art credo to jest wciąż aktualne.  

Opera paryska (L'Opéra), reż. Jean-Stéphane Bron,
Francja, 2017, 110 min.

Opera Paryska to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych teatrów na świecie – na scenie może występować jednocześnie 450 aktorów, a widownia mieści 2200 osób. To również jeden z najbardziej „skrytych”, tajemniczych budynków publicznych Francji. Film pokazuje, jak tak naprawdę funkcjonuje to niezwykłe przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą opera i balet. Stara się uchwycić szczególną atmosferę i charakter, ukazując niedostępne przeciętnemu odbiorcy wnętrza, odkrywając ukryte za kurtyną olśniewające przestrzenie, maszynerię teatralną, próby i przygotowania do premierowego przedstawienia, a także zawiłości pracy i organizacji artystycznego programu instytucji, której losy są powiązane z politycznymi i społecznymi wydarzeniami we Francji.

Festiwal MIASTOmovie 2019 odbędzie się w dniach 2-6 października we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Bilety dostępne są na stronie: kinonh.pl. Więcej informacji o programie MIASTOmovie tu.

Kurort: nowy film o Jaszowcu Ośrodek wczasowy w ustrońskim Jaszowcu zrealizowano w latach 1961-1970 według projektu Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Czesława i Ireny Kotelów. W ramach budżetu obywatelskiego miasta Ustroń powstał właśnie film dokumentalny o tej dzielnicy.
Rzeczpospolita modernistyczna: cykl filmów „Rzeczpospolita modernistyczna” to cykl dwunastu filmów ukazujących fenomen polskiej architektury lat 20. i 30. Rolę przewodników i komentatorów pełnią w serialu znani historycy sztuki, a także architekci, m. in. Maciej Miłobędzki, Ryszard Nakonieczn, Waldemar Baraniewski czy Marta Leśniakowska.
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.