Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Sympozjum VELUX oraz KONKURS „Światło pod dachem”

Międzynarodowe Sympozjum VELUX oraz KONKURS „Światło pod dachem”

Jedno z najważniejszych współczesnych wydarzeń dla branży architektonicznej: VELUX Daylight Symposium odbędzie się w dniach 4-5 maja 2011 roku w Lozannie w Szwajcarii. Czwarta już edycja międzynarodowego sympozjum poświęcona będzie wykorzystaniu światła dziennego w architekturze, a jego tematem „Światło dzienne z perspektywy użytkowników obiektów architektonicznych” („Daylight in a human perspective”)

Od czasu pierwszej konferencji, która odbyła się w Budapeszcie w 2005 roku, spotkanie to zyskało ogromne uznanie przedstawicieli świata architektury, dizajnu, nauki, a nawet osób zajmujących się ustawodawstwem w tym zakresie. VELUX Daylight Symposium stało się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i śmiałych architektonicznych wizji dotyczących wykorzystania światła w architekturze.

Zaproszeni wykładowcy przedstawią najnowsze osiągnięcia z dziedziny architektury i światła dziennego, a także podzielą się doświadczeniami praktycznymi zdobytymi w tej dziedzinie, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma na nas światło dzienne oraz w jaki sposób możemy osiągnąć korzystne warunki oświetleniowe. Nowością w tegorocznej edycji sympozjum będzie międzynarodowe Forum Akademickie dla doktorantów, którego uczestnicy będą mogli wymienić informacje i podzielić się doświadczeniami z zakresu znaczenia i wykorzystania światła dziennego w architekturze.
Specjalna sesja zarezerwowana dla studentów odbędzie się 3 maja.

VELUX Daylight Symposium odbędzie się w centrum naukowym Rolex przy École Polytechnique Fédérale de Lausanne, w cieszącym się międzynarodową sławą budynku zaprojektowanym przez biuro architektoniczne SANAA z Japonii, na czele którego stoją Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa.
Obiekt został otwarty w maju 2010 roku, kiedy SANAA otrzymała nagrodę Pritzkera 2010.

4 edycja VELUX Daylight Symposium
4-5 maja 2011 roku
Lozanna, Szwajcaria

Program sympozjum:

Wtorek, 3 maja
Akademickie Forum dla doktorantów w École Polytechnique Fédérale de Lausanne
Wieczorne spotkanie powitalne

Środa, 4 maja
8.30-18.00 – sympozjum
20.00 – uroczysta kolacja

Czwartek, 5 maja
8.30-15.00 – sympozjum

Obecnie trwają prace nad szczegółowym programem sympozjum. Uczestniczyć w nim będą uznani wykładowcy z całego świata. Wśród nich znajdą się eksperci z dziedziny architektury, budownictwa, a także politycy.

Wśród wykładowców znajdą się:
Russel Foster (Wielka Brytania) – profesor Neurobiologii Okołodobowej oraz kierownik Departamentu Okulistyki, Uniwersytet w Oksfordzie
Anna Witz Justice (Szwajcaria) – Centrum Terapii Środowiskowej, profesor emeritus Centrum Chronobiologii przy szpitalu psychiatrycznym Uniwersytetu w Bazylei
Jennifer Veitch (Kanada) – z urzędu ds. badań w Państwowym Komitecie Badań Naukowych w Kanadzie, adiunkt Uniwersytetu Carleton
Peter Boyce (Wielka Brytania) – niezależny specjalista ds. edukacji wyższej, były profesor w Centrum Badań Oświetlenia, program Rensselaer Polytechnic Institute
Marilyne Andersen (Szwajcaria) – profesor nadzwyczajny Zrównoważonych Technologii w Budownictwie, School of Architecture, EPFL
Brent Richards (Wielka Brytania) – architekt i projektant, założyciel Ambasady Designu w Europie (Design Embassy Europe), Creative Consultancy w Richmond w Londynie.

Częścią programu sympozjum będą również indywidualne warsztaty poświęcone następującym zagadnieniom: narzędzia, pomiary i wizualizacje, światło dzienne w domu aktywnym, prawo dotyczące światła dziennego oraz warsztaty będące kontynuacją Forum Akademickiego dla doktorantów.

Więcej informacji na temat najbliższej oraz poprzednich edycji sympozjum znajduje się na stronie:
http://www.thedaylightsite.com/
www.velux.pl

KONKURS „Światło pod dachem”
dla architektów zainteresowanych tematyką światła dziennego w architekturze

VELUX Polska oraz „Architektura-murator” zapraszają architektów do zgłaszania zrealizowanych obiektów, które wykorzystują światło dzienne wpadające przez dach.

Spośród autorów nadesłanych prac zostaną wybrane 3 osoby, które wezmą udział w Daylight Symposium w Lozannie jako goście VELUX Polska.

ORGANIZATOR: VELUX

PATRON MEDIALNY: ARCHITEKTURA-MURATOR

Zgłoszenie powinno zawierać:
– metryczkę: dane obiektu,
– dane techniczne,
– termin realizacji,
– opis autorski przedstawiający główne założenia koncepcyjne (max. 2 strony A4),
– 6 zdjęć, w tym zdjęcie pokazujące obiekt w całości,
– rzuty, przekroje, elewacje, ew. wizualizacje projektu

Termin: 31.03.2011

Zgłoszenia: architekci@velux.pl
Informacje: Monika Kupska-Kupis tel. 22 33 77 023

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.