Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Sympozjum VELUX oraz KONKURS „Światło pod dachem”

Międzynarodowe Sympozjum VELUX oraz KONKURS „Światło pod dachem”

Jedno z najważniejszych współczesnych wydarzeń dla branży architektonicznej: VELUX Daylight Symposium odbędzie się w dniach 4-5 maja 2011 roku w Lozannie w Szwajcarii. Czwarta już edycja międzynarodowego sympozjum poświęcona będzie wykorzystaniu światła dziennego w architekturze, a jego tematem „Światło dzienne z perspektywy użytkowników obiektów architektonicznych” („Daylight in a human perspective”)

Od czasu pierwszej konferencji, która odbyła się w Budapeszcie w 2005 roku, spotkanie to zyskało ogromne uznanie przedstawicieli świata architektury, dizajnu, nauki, a nawet osób zajmujących się ustawodawstwem w tym zakresie. VELUX Daylight Symposium stało się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i śmiałych architektonicznych wizji dotyczących wykorzystania światła w architekturze.

Zaproszeni wykładowcy przedstawią najnowsze osiągnięcia z dziedziny architektury i światła dziennego, a także podzielą się doświadczeniami praktycznymi zdobytymi w tej dziedzinie, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma na nas światło dzienne oraz w jaki sposób możemy osiągnąć korzystne warunki oświetleniowe. Nowością w tegorocznej edycji sympozjum będzie międzynarodowe Forum Akademickie dla doktorantów, którego uczestnicy będą mogli wymienić informacje i podzielić się doświadczeniami z zakresu znaczenia i wykorzystania światła dziennego w architekturze.
Specjalna sesja zarezerwowana dla studentów odbędzie się 3 maja.

VELUX Daylight Symposium odbędzie się w centrum naukowym Rolex przy École Polytechnique Fédérale de Lausanne, w cieszącym się międzynarodową sławą budynku zaprojektowanym przez biuro architektoniczne SANAA z Japonii, na czele którego stoją Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa.
Obiekt został otwarty w maju 2010 roku, kiedy SANAA otrzymała nagrodę Pritzkera 2010.

4 edycja VELUX Daylight Symposium
4-5 maja 2011 roku
Lozanna, Szwajcaria

Program sympozjum:

Wtorek, 3 maja
Akademickie Forum dla doktorantów w École Polytechnique Fédérale de Lausanne
Wieczorne spotkanie powitalne

Środa, 4 maja
8.30-18.00 – sympozjum
20.00 – uroczysta kolacja

Czwartek, 5 maja
8.30-15.00 – sympozjum

Obecnie trwają prace nad szczegółowym programem sympozjum. Uczestniczyć w nim będą uznani wykładowcy z całego świata. Wśród nich znajdą się eksperci z dziedziny architektury, budownictwa, a także politycy.

Wśród wykładowców znajdą się:
Russel Foster (Wielka Brytania) – profesor Neurobiologii Okołodobowej oraz kierownik Departamentu Okulistyki, Uniwersytet w Oksfordzie
Anna Witz Justice (Szwajcaria) – Centrum Terapii Środowiskowej, profesor emeritus Centrum Chronobiologii przy szpitalu psychiatrycznym Uniwersytetu w Bazylei
Jennifer Veitch (Kanada) – z urzędu ds. badań w Państwowym Komitecie Badań Naukowych w Kanadzie, adiunkt Uniwersytetu Carleton
Peter Boyce (Wielka Brytania) – niezależny specjalista ds. edukacji wyższej, były profesor w Centrum Badań Oświetlenia, program Rensselaer Polytechnic Institute
Marilyne Andersen (Szwajcaria) – profesor nadzwyczajny Zrównoważonych Technologii w Budownictwie, School of Architecture, EPFL
Brent Richards (Wielka Brytania) – architekt i projektant, założyciel Ambasady Designu w Europie (Design Embassy Europe), Creative Consultancy w Richmond w Londynie.

Częścią programu sympozjum będą również indywidualne warsztaty poświęcone następującym zagadnieniom: narzędzia, pomiary i wizualizacje, światło dzienne w domu aktywnym, prawo dotyczące światła dziennego oraz warsztaty będące kontynuacją Forum Akademickiego dla doktorantów.

Więcej informacji na temat najbliższej oraz poprzednich edycji sympozjum znajduje się na stronie:
http://www.thedaylightsite.com/
www.velux.pl

KONKURS „Światło pod dachem”
dla architektów zainteresowanych tematyką światła dziennego w architekturze

VELUX Polska oraz „Architektura-murator” zapraszają architektów do zgłaszania zrealizowanych obiektów, które wykorzystują światło dzienne wpadające przez dach.

Spośród autorów nadesłanych prac zostaną wybrane 3 osoby, które wezmą udział w Daylight Symposium w Lozannie jako goście VELUX Polska.

ORGANIZATOR: VELUX

PATRON MEDIALNY: ARCHITEKTURA-MURATOR

Zgłoszenie powinno zawierać:
– metryczkę: dane obiektu,
– dane techniczne,
– termin realizacji,
– opis autorski przedstawiający główne założenia koncepcyjne (max. 2 strony A4),
– 6 zdjęć, w tym zdjęcie pokazujące obiekt w całości,
– rzuty, przekroje, elewacje, ew. wizualizacje projektu

Termin: 31.03.2011

Zgłoszenia: architekci@velux.pl
Informacje: Monika Kupska-Kupis tel. 22 33 77 023

Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.