Architektura MuratorWydarzeniaMiejskie modernizacje - VII Weekend Architektury w Gdyni

Miejskie modernizacje - VII Weekend Architektury w Gdyni

Zbliża się VII edycja gdyńskiego Weekendu Architektury. Tematem tegorocznej edycji wydarzenia będą "Miejskie modernizacje" w kontekście dynamicznych transformacji miast XX i XXI wieku i realizowanych w Gdyni projektów rewitalizacji. Tradycyjnie w programie nie zabraknie spacerów, wykładów i projekcji filmowych.

Miejskie modernizacje - VII Weekend Architektury w Gdyni

Weekend Architektury w Gdyni to cykliczne, kilkudniowe wydarzenie skierowane do szerokiego grona miłośników architektury. W programie tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowano m.in. kilkanaście wykładów i prelekcji, bogaty program pokazów filmowych (kino dokumentalne o architekturze, modernizmie) oraz spacerów tematycznych, poprowadzonych przez architektów, badaczy oraz licencjonowanych przewodników gdyńskiego modernizmu. Udział w wydarzeniu jako prelegenci i prowadzący zapowiedzieli m.in. Stanisław Deńko, Zbigniew Maćków, Jacek Droszcz, Kazimierz Butelski, Radosław Czerniejewski, Jolanta Maria Sołtysik, Jacek Friedrich, Anna Orchowska - Smolińska, Szymon Piotr Kubiak. Tematy tegorocznych spacerów to m.in.:
Modernistyczne tarasy i podwórka
- prowadzenie Arkadiusz Brzęczek
Modernistyczne ogrody w Dzielnicy Działki Leśne - prowadzenie Anna Panasewicz
Foto-Spacer - Miasto i modernizm - prowadzenie Przemysław Kozłowski
Foto Warsztat - Spacer - Architektura Współczesna Gdyni - prowadzenie Maurycy Śmierzchalski
Architektura Chyloni lata 20-30 - prowadzenie Robert Chrzanowski
Spacer z Architektem - spacer otwarcia - prowadzenie dr. hab. inż. arch. Kazimierz Butelski, prof. PK
Na tropie modernistycznych detali wyposażenia i wystroju - prowadzenie dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska
Via Modernistyczna Świętojańska - prowadzenie Jarosław Kaczmarczyk
Architektura Historyczna Orłowa - prowadzenie prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik
Spacer Via Modernizm Dzielnicy Witomino - prowadzenie Weronika Szerle
Weekendowi Architektury towarzyszą dwa konkursy - "Współczesne Atelier" oraz "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Szczegółowy program dostępny na stronach www.weekendarchiektury.pl oraz facebook.com/modernizmgdyni
Organizatorami festiwalu sa Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni. "Architektura-murator" jest patronem medialnym wydarzenia.

Tagi:
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.