Architektura MuratorWydarzeniaRed Bull Music Academy w Madrycie

Red Bull Music Academy w Madrycie

W tegorocznej edycji konkursu architektonicznego Mies van der Rohe Award wyróżnienie dla młodych architektów otrzymała pracownia Langarita-Navarro Arquitectos za Red Bull Music Academy w Madrycie.

Mies van der Rohe 2013: Wyróżnienie dla Młodych Architektów. materiały prasowe Mies van der Rohe Award 2013 ©Luis Díaz Díaz
Mies van der Rohe 2013: Wyróżnienie dla Młodych Architektów. materiały prasowe Mies van der Rohe Award 2013 ©Luis Díaz Díaz

Nagrodzonym przez jurorów najważniejszego europejskiego konkursu architektonicznego  Mies van der Rohe Award 2013 obiektem jest Red Bull Music Academy / Nave De Música Matadero w Madrycie, projektu pracowni Langarita-Navarro Arquitectos (www.langarita-navarro.com ). Hiszpańscy architekci María Langarita oraz Víctor Navarro zaprojektowali przestrzeń pozwalającą na organizację festiwalu muzyki Red Bull Music Academy (RBMA). Każda edycja festiwalu odbywa się w innym mieście; w 2011 roku wydarzenie miało się odbyć w Tokio, jednak trzęsienie ziemi wraz z jego katastrofalnymi skutkami, łącznie z awarią elektrowni atomowej w Fukushimie, zmusiło organizatorów do zmiany planów.

Spotkanie przeniesione zostało do Madrytu; gospodarze festiwalu stanęli przed trudnym zadaniem przygotowania odpowiedniego miejsca w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Miejscem spotkania stało się Matadero Madrid – postindustrialny kompleks z początków XX wieku. Dawne magazyny zostały zaadaptowane na centrum festiwalowe, pozwalające na organizację koncertów i licznych wydarzeń artystycznych, towarzyszących festiwalowi. Projektanci zachowali istniejącą strukturę, dzieląc przestrzeń za pomocą tymczasowych konstrukcji i pasów zieleni.


Fotografie: materiały prasowe Mies van der Rohe Award 2013 ©Luis Díaz Díaz
Więcej informacji: www.miesarch.com

Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.