Architektura MuratorWydarzeniaMistrzostwa Polski Architektów w Maratonie

Mistrzostwa Polski Architektów w Maratonie

Po raz drugi SARP organizuje maraton architektów. 14 października w Poznaniu pokonać będzie można liczącą przeszło czterdzieści kilometrów trasę, od ul. Grunwaldzkiej, do siedziby Międzynarodowych Targów Poznańskich

Maraton Architektów

II Mistrzostwa Polski Architektów w Maratonie odbywają się w ramach Maratonu Poznań. Wielkopolski bieg uliczny jest najpopularniejszą w Polsce imprezą tego rodzaju; w jednej edycji udział bierze około 4 000 uczestników. Jak dotąd, odbyło się dwanaście edycji, organizowanych co rok. W 2011 po raz pierwszy w biegu oficjalnie wzięli architekci; do końca września trwa rejestracja do udziału w drugiej edycji projektu. Na biegaczy czeka zupełnie nowa trasa

Uczestnicy
W Mistrzostwach Polski Architektów mogą brać absolwenci studiów architektonicznych. Uczestnicy zarejestrować się powinni na stronie internetowej Maratonu Poznań, a ponadto przesłać zgłoszenie celem weryfikacji na adres internetowy sarp@opole.pl (nie później, niż do 30.09.2012). W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, adres korespondencyjny, jak również datę i miejsce ukończenia studiów architektonicznych oraz uzyskania dyplomu.

Kategorie
Niezależnie od klasyfikacji Maratonu Poznań prowadzona jest klasyfikacja II Mistrzostw Polski Architektów ogólna oraz w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn:
- 40 dla uczestników, którzy nie ukończyli 40 lat
+ 40 dla uczestników, którzy ukończyli 40 lat
+ 60 dla uczestników, którzy ukończyli 60 lat.

Nagrody
Wszyscy Uczestnicy Mistrzostw otrzymują pamiątkowe medale, dyplomy i upominki ufundowane przez Biuro Podróży ITAKA. Zwycięzcy w klasyfikacji ogólnej i kategoriach wiekowych otrzymują puchary. Ponadto Biuro Podróży ITAKA zapewnia dla zwycięzców klasyfikacji ogólnej nagrody – wycieczki.
Wręczenie nagród i spotkanie biorących udział w biegu architektów będzie miało miejsce w dniu maratonu, o 1615 w pobliżu sceny.

Trasa
start: Grunwaldzka na wysokości ENEA
    Edmunda Taczanowskiego
    Piotra Ściegiennego
    Krzysztofa Arciszewskiego
    Hetmańska
    Dolna Wilda
    Mariana Żelazka
    Droga Dębińska
    Piastowska
    Dolna Wilda
    Hetmańska
    most Przemysła
    Ludwika Zamenhofa
    Józefa Piłsudskiego
    Inflancka
    Kurlandzka
    Szwajcarska

    Walentego Dymka
    Browarna
    Światopełka
    Warszawska
    Podwale
    Augusta Hlonda
    Most Lecha
    Serbska
    aleje Solidarności
    Księcia Mieszka I
    Armii Poznań
    aleje Niepodległości
    Powstańców Wielkopolskich
    Stanisława Matyi
    most Dworcowy
    F. D. Roosevelta
    Bukowska
    meta: plac św. Marka MTP


II Mistrzostwa Polski Architektów w Maratonie
14.10.2012 Poznań

II Mistrzostwa Architektów w Maratonie
Projektujemy procesy, z których wynika forma: wywiad z Tomkiem Rygalikiem Jako juror konkursowy często mam okazję oglądać prace utalentowanych, młodych projektantów, które są bardzo dobre, ale nie odpowiadają na faktyczne potrzeby firm. W tym przypadku uczestnikom udało się stworzyć wiele wartościowych i trafiających w filozofię marki projektów. Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, wykładowca akademicki, opowiada Lenie Zyhalovej o przebiegu inicjatywy „Przyszłość sofy tapicerowanej”, która jest wynikiem współpracy polskiej marki Nobonobo z Wydziałem Wzornictwa warszawskiej ASP.
Jak Invest Komfort tworzy przestrzeń Trójmiasta: miniserial na 25-lecie firmy Trójmiejski deweloper rynku premium Invest Komfort obchodzi w tym roku ważny jubileusz. Podsumowując lata swojej pracy, publikuje cykl filmów „Twórcy czasu i przestrzeni”, których bohaterami są m.in. Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Jacek Droszcz, Marek Łańcucki czy Jakub Bladowski.
Polski Ład okiem architekta. Rozmowa z Piotrem Orzeszkiem Wszelkie koncepcje ułatwiające budowanie są słuszne, ponieważ procedura, przez którą trzeba obecnie przebrnąć przed realizacją domu jest taka sama jak w przypadku osiedla czy biurowca. Logiczna więc jest konieczność uproszczenia. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany. O założeniach Polskiego Ładu z architektem Piotrem Orzeszkiem z krakowskiej pracowni architektonicznej Stvosh rozmawia Robert Siemiński.
Top Woman in Real Estate 2021 Poznaliśmy laureatki konkursu Top Woman in Real Estate 2021. Wśród 16 nagrodzonych kobiet z szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej nie zabrakło architektek. Doceniono  Justynę Biernacką z Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Małgorzatę Badzyńską-Trojan z grupy Capital Park, która odpowiada m.in. za realizację zespołu Fabryka Norblina w Warszawie.
Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Vicente Guallart: Miasto samowystarczalne Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już do niej podłączeni, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość. Hiszpański architekt Vicente Guallart o mieście i architekturze, które mogłyby stać się odpowiedzią na wyzwania związane z takimi kryzysami, jak pandemia.