Architektura MuratorWydarzeniaMłoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy

Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy

Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.

Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Natalia Gnoińska i grafika promująca projekt „Innovation Manor Rokietnica”; serwis prasowy

Zespół pałacowy w Rokietnicy, nazywany często dworem Pinińskich, pochodzi z XVIII wieku. Na początku XX stulecia został gruntownie przebudowany. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1917 roku obiekt odkupił Eustachy Uznański, prapradziadek Natalii Gnoińskiej, młodej architektki, która opracowała właśnie projekt adaptacji zabytku do nowych funkcji.

Majątek pozostawał w rękach jej rodziny do 1943 roku, kiedy to pałac przejęły władze niemieckie. Po wojnie początkowo wykorzystywany był przez różne instytucje, opuszczony w latach 60. zaczął sukcesywnie popadać w ruinę. W 1988 roku zespół pałacowy w Rokietnicy znalazł nabywcę. Jak czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, nowy właściciel wyremontował zdewastowany dach, uzupełnił ubytki w murach, wymienił stropy i stolarkę okienną, doprowadził energię elektryczną oraz gaz, wodę z sieci komunalnej i kanalizację. Niestety, zmieniające się warunki oraz brak finansów spowodowały wstrzymanie prac.

Dziś zdewastowany obiekt czeka na generalny remont. Natalia Gnoińska ma pomysł, jak przywrócić pałac do życia. Planuje urządzić tu regionalne centrum edukacyjne, promujące m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Swój projekt, pod nazwą Innovation Manor Rokietnica, zgłosiła do tegorocznego konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Koncepcja znalazła się wśród sześciu finalistów w kategorii Odzyskanie poczucia przynależności.

Czytaj też: Nagrody Nowego Bauhausu 2022 także dla projektów z Polski |

Autorka postanowiła iść za ciosem. Razem z koleżankami powołała Fundację 8 Marca, która obecnie na portalu zrzutka.pl zbiera fundusze na zakup i renowację dworu w Rokietnicy. Inwestycja szacowana jest na 1 mln zł. Jak zapowiada Gnoińska, w ramach przedsięwzięcia 3,5-hektarowy park wraz z historycznymi zabudowaniami zostanie zmodernizowany. W pałacu znajdzie się przestrzeń wystawowa, czytelnia oraz medioteka, a w dawnym spichlerzu wielofunkcyjna przestrzeń konferencyjna, miejsca do pracy zdalnej i miejsca noclegowe.

Autorka dodaje, że jest to także propozycja wykorzystania zabytku położonego na obszarze wiejskim do budowania nowych relacji między wsią a miastem, między regionem a resztą kraju oraz między światem biznesu i nauki. W realizację przedsięwzięcia chce bowiem zaangażować nie tylko lokalną społeczność, ale też firmy i uczelnie z Podkarpacia. Więcej o projekcie na stronie zrzutka.pl.

Natalia Gnoińska to 24-letnia absolwentka architektury oraz zrównoważonej konserwacji zabytków. Dyplomy otrzymała na University of Creative Arts oraz Welsh School of Architecture w Wielkiej Brytanii.

Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Spółka Arche kupiła elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu! Dawna elektrociepłownia Szombierki ma nowego gospodarza. Unikatowy zabytkowy kompleks kupiła spółka deweloperska Arche, znana m.in. z przywrócenia do życia historycznego zespołu Cukrowni Żnin.
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Autor: Piotr Prus
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.