Architektura MuratorWydarzeniaMłoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy

Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy

Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.

Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Natalia Gnoińska i grafika promująca projekt „Innovation Manor Rokietnica”; serwis prasowy

Zespół pałacowy w Rokietnicy, nazywany często dworem Pinińskich, pochodzi z XVIII wieku. Na początku XX stulecia został gruntownie przebudowany. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1917 roku obiekt odkupił Eustachy Uznański, prapradziadek Natalii Gnoińskiej, młodej architektki, która opracowała właśnie projekt adaptacji zabytku do nowych funkcji.

Majątek pozostawał w rękach jej rodziny do 1943 roku, kiedy to pałac przejęły władze niemieckie. Po wojnie początkowo wykorzystywany był przez różne instytucje, opuszczony w latach 60. zaczął sukcesywnie popadać w ruinę. W 1988 roku zespół pałacowy w Rokietnicy znalazł nabywcę. Jak czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, nowy właściciel wyremontował zdewastowany dach, uzupełnił ubytki w murach, wymienił stropy i stolarkę okienną, doprowadził energię elektryczną oraz gaz, wodę z sieci komunalnej i kanalizację. Niestety, zmieniające się warunki oraz brak finansów spowodowały wstrzymanie prac.

Dziś zdewastowany obiekt czeka na generalny remont. Natalia Gnoińska ma pomysł, jak przywrócić pałac do życia. Planuje urządzić tu regionalne centrum edukacyjne, promujące m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Swój projekt, pod nazwą Innovation Manor Rokietnica, zgłosiła do tegorocznego konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Koncepcja znalazła się wśród sześciu finalistów w kategorii Odzyskanie poczucia przynależności.

Czytaj też: Nagrody Nowego Bauhausu 2022 także dla projektów z Polski |

Autorka postanowiła iść za ciosem. Razem z koleżankami powołała Fundację 8 Marca, która obecnie na portalu zrzutka.pl zbiera fundusze na zakup i renowację dworu w Rokietnicy. Inwestycja szacowana jest na 1 mln zł. Jak zapowiada Gnoińska, w ramach przedsięwzięcia 3,5-hektarowy park wraz z historycznymi zabudowaniami zostanie zmodernizowany. W pałacu znajdzie się przestrzeń wystawowa, czytelnia oraz medioteka, a w dawnym spichlerzu wielofunkcyjna przestrzeń konferencyjna, miejsca do pracy zdalnej i miejsca noclegowe.

Autorka dodaje, że jest to także propozycja wykorzystania zabytku położonego na obszarze wiejskim do budowania nowych relacji między wsią a miastem, między regionem a resztą kraju oraz między światem biznesu i nauki. W realizację przedsięwzięcia chce bowiem zaangażować nie tylko lokalną społeczność, ale też firmy i uczelnie z Podkarpacia. Więcej o projekcie na stronie zrzutka.pl.

Natalia Gnoińska to 24-letnia absolwentka architektury oraz zrównoważonej konserwacji zabytków. Dyplomy otrzymała na University of Creative Arts oraz Welsh School of Architecture w Wielkiej Brytanii.

Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy
Spółka Arche kupiła elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu! Dawna elektrociepłownia Szombierki ma nowego gospodarza. Unikatowy zabytkowy kompleks kupiła spółka deweloperska Arche, znana m.in. z przywrócenia do życia historycznego zespołu Cukrowni Żnin.
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Autor: Piotr Prus
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.