Architektura MuratorWydarzeniaModernistyczne mozaiki 50 lat później

Modernistyczne mozaiki 50 lat później

Dzięki powstającym w latach 60. w Łysej Górze monumentalnym barwnym dekoracjom zmieniło się oblicze polskich miast i modernistyczna powojenna architektura. Na wystawie w Miejscu Projektów Zachęty zobaczyć można niektóre z wykonywanych w małopolskich zakładach projektów, ale też nawiązujące do nich prace współczesnych artystów.

Modernistyczne mozaiki 50 lat później
Krzysztof Henisz, Płyta ceramiczna, 1959

Wystawa Eksperyment łysogórski 50 lat później to głos w dyskusji na temat losów i spuścizny artystycznej PRL-owskich zakładów produkcyjnych i manufaktur. Zbudowana została wokół prac Krzysztofa i Juliana Heniszów - współtwórców jednego z najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce użytkowej lat 60., jakim był „eksperyment łysogórski”. Prowadzony w latach 1959-1968, z udziałem znakomitego ceramika i technologa Bolesława Książka oraz malarzy Krzysztofa Henisza, jego syna Juliana i Zygmunta Madejskiego, zaowocował powstaniem nowego rodzaju „malarskiej” dekoracji architektonicznej złożonej z wielkoformatowych płyt ceramicznych. Krzysztof i Julian Heniszowie są również autorami mozaik zdobiących wiele warszawskich budynków i ich wnętrz. Większość ich prac już nie istnieje, ale kilka wciąż można zobaczyć. Prezentuje je w swojej książce Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989 (Muzeum Powstania Warszawskiego 2014) i na stronie www.sztuka.net Paweł Giergoń. Natomiast „łysogórski eksperyment” przypomina Bożena Kostuch w publikacji Kolor i blask, Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku (Muzeum Narodowe w Krakowie 2015). Kuratorami wystawy są Anna Wiszniewska i Witold Mierzejewski.
Do 1 stycznia
Miejsce Projektów Zachęty
Warszawa, ul. Gałczyńskiego 3
wtorek–niedziela
godz. 12–20, wstęp wolny

Bartłomiej Nawrocki o wykorzystaniu ceramiki w architekturze [FILM] O swoich doświadczeniach z ceramiką, o jej właściwościach, zaletach i zastosowaniach opowiada Bartłomiej Nawrocki z pracowni jojko+nawrocki.
Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2023 rok Płytki ceramiczne od dawna przestały być tylko ozdobą łazienki czy kuchni. Architekci coraz śmielej wykorzystują je w innych przestrzeniach domu, zaczynając od salonu, a na sypialni kończąc. Prezentujemy najnowsze trendy w wykorzystaniu płytek ceramicznych we wnętrzach.
Cegła: materiał przyszłości? Architektura stoi dziś w obliczu wielu przewartościowań. Trzeba ograniczyć koszty rozumiane całościowo jako realizacja i eksploatacja budynków. Trzeba korzystać ze złóż, które się nie wyczerpią. Żaden ze znanych mi materiałów nie nadaje się do tego lepiej niż ceramika. Śląski architekt Marek Wawrzyniak, autor m.in. Rudego Domu, o nowych możliwościach tkwiących w jednym z najstarszych architektonicznych tworzyw.
Tile of Spain 2020 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 19. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 34 000 euro!
Kafle 14 Kafle o nazwie 14 to najnowsze dzieło architekta Adama Ankiewicza. Pierwsze prototypy powstawały w formie kafli cementowych składających się z trzech sprasowanych ze sobą warstw o łącznej grubości 14 mm. Ostatecznie kafle są tworzone ze spieków kwarcowych o grubości 9 mm i charakteryzują się trójwarstwową strukturą.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.