Architektura MuratorWydarzeniaModernizm Emocjonalny

Modernizm Emocjonalny

Do grudniowego wydania “Architektury-murator” dołączona została płyta DVD z filmem dokumentalnym “Modernizm emocjonalny”.

Modernizm emocjonalny to kontynuacja cyklu filmowego dla architektów, rozpoczętego Fabrykami do życia. Tym razem dokument poświęcony został modernizmowi i rozwojowi jego zasad we współczesnej architekturze. – Chcieliśmy, żeby wypowiedzieli się architekci, ale przede wszystkim ich własne dzieła – mówi Tomek Baron, współreżyser i współscenarzysta filmu. Do projektu zaproszeni zostali polscy i fińscy architekci: Hannu Tikka, Olavi Koponen, Aleksandra Grabowska, Robert Konieczny, Stefan Niemczyk i Ryszard Nakonieczny.

Dokument przenosi nas do pracowni i obiektów (domów, biur, obiektów użytkowych) zaprojektowanych przez wymienionych projektantów. Opowiadając o swoich projektach, odpowiadają jednocześnie na pytanie, czym dziś jest modernizm, jakie wyzwania przed nim stoją i w jakim kształcie przetrwa.

W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.
Tor Wyścigów Konnych na Służewcu Tor wyścigów konnych na Służewcu jest pierwszym w Polsce, i jak dotąd jedynym, kampusem hippicznym, w którym wprowadzono kompleksowe rozwiązania urbanistyczne.
Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.