Architektura MuratorWydarzeniaModernizm Emocjonalny

Modernizm Emocjonalny

Do grudniowego wydania “Architektury-murator” dołączona została płyta DVD z filmem dokumentalnym “Modernizm emocjonalny”.

Modernizm emocjonalny to kontynuacja cyklu filmowego dla architektów, rozpoczętego Fabrykami do życia. Tym razem dokument poświęcony został modernizmowi i rozwojowi jego zasad we współczesnej architekturze. – Chcieliśmy, żeby wypowiedzieli się architekci, ale przede wszystkim ich własne dzieła – mówi Tomek Baron, współreżyser i współscenarzysta filmu. Do projektu zaproszeni zostali polscy i fińscy architekci: Hannu Tikka, Olavi Koponen, Aleksandra Grabowska, Robert Konieczny, Stefan Niemczyk i Ryszard Nakonieczny.

Dokument przenosi nas do pracowni i obiektów (domów, biur, obiektów użytkowych) zaprojektowanych przez wymienionych projektantów. Opowiadając o swoich projektach, odpowiadają jednocześnie na pytanie, czym dziś jest modernizm, jakie wyzwania przed nim stoją i w jakim kształcie przetrwa.

Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi na mapie europejskich osiągnięć modernizmu Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen. Jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce zaprezentowane zostanie na wystawie, którą już wkrótce będą mogli zobaczyć mieszkańcy kilku miast Europy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.
Tor Wyścigów Konnych na Służewcu Tor wyścigów konnych na Służewcu jest pierwszym w Polsce, i jak dotąd jedynym, kampusem hippicznym, w którym wprowadzono kompleksowe rozwiązania urbanistyczne.