Architektura MuratorWydarzeniaMood for wood - relacja z warsztatów

Mood for wood - relacja z warsztatów

W drugim tygodniu maja w Poznaniu odbyły się międzynarodowe warsztaty Mood for Wood, podczas których studenci kierunków projektowych, przy udziale lokalnych społeczności stworzyli koncepcję, a następnie wykonali nietypowe lecz funkcjonalne meble miejskie.

Mood for wood - relacja z warsztatów
Ogród Kolektywu Kąpielisko

Uczestnicy warsztatów projektowali dla czterech ogrodów społecznych, zarządzanych przez lokalne wspólnoty: Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko. W przedsięwzięciu wzięło udział 40 studentów z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, a nad pracą każdej grupy czuwali młodzi architekci z pracowni: Coll Coll ( Czechy), Budcud ( Polska), Nice architects (Słowacja) i Hello Wood (Węgry).

Użytkownicy ogrodów społecznych nie tylko osobiście przekazali studentom swoje potrzeby i wizje zajmowanej przez siebie przestrzeni, ale także musieli zaakceptować projekty przed ich wykonaniem. Dzięki temu powstałe struktury odpowiadają w pełni na wymogi ich użytkowników, nie tylko cieszą oko – atrakcyjną formą, ale dzięki swojej funkcjonalności pozwalają mieszkańcom w pełni korzystać ze swojego ogrodu.

Grupa prowadzona przez czeskich architektów Coll Coll projektowała dla Ogrodu Łazarz. Powstało 6 modułowych elementów ze sklejki sosnowej, z których każdy można złożyć na wiele różnych sposobów. Dzięki temu z zaprojektowanych części może powstać duży warsztatowy stół z siedziskami, ale także leżaki dla gości pokazów filmowych, scena dla muzyków, a nawet niewielkie domki do zabawy dla najmłodszych.

Dla Ogrodu Wilda projektowali studenci pod opieką pracowni Hello Wood. W tym ogrodzie oprócz warsztatów dla dzieci często organizowane są koncerty i właśnie ten aspekt działalności posłużył za główną inspirację. Studenci zaprojektowali ponad 3,5 metrową konstrukcję wykonaną z desek sosnowych, zakotwioną w ścianie sąsiadującej kamienicy, która poprzez odpowiednie modyfikacje – dostawienie mobilnych podestów zamienia się w niewielką scenę. Powstała konstrukcja może być wykorzystywana także do organizacji wystaw artystycznych, do montażu dodatkowych miejsc siedzących - hamaki, lub do organizacji warsztatów dla dzieci.

Kolejnym Ogrodem był Kolektyw Kąpielisko. Pod okiem architektów z pracowni Budcud studenci stworzyli system składanych i modyfikowanych siedzisk wykonanych z sosnowych kantówek, które mogą być w zależności od potrzeb wykorzystywane także jako system magazynowania (np. poza sezonem letnim). Ze względu na proporcje ogrodu (jest to de facto długi i wąski skrawek trawnika) zaprojektowano tablicę, która informuje i zaprasza przechodniów do uczestnictwa w aktualnych wydarzeniach organizowanych przez Kolekty. Wykonano również trzy wielofunkcyjne totemy, w których wykorzystano logo Ogrodu. Będą służyły użytkownikom jako lampy, prysznice lub tipi do zabawy dla dzieci.

Przed najtrudniejszym zadaniem projektowym stanęli studenci prowadzeni przez pracownię Nice architects. Ich grupa wylosowała Ogród Jeżyce, który w rzeczywistości jest starym kioskiem na rogu ulicy Wawrzyniaka i Jackowskiego. Studenci zachwyceni ogromną energią i chęcią do działania użytkowników - głownie dzieci mieszkających w pobliskich kamienicach - stworzyli drewniany system ścienny, który w zależności od potrzeb można rozbudować o dołączone mini-hamaki, zadaszenie lub miejsce do magazynowania. Powstała także tablica informująca o działaniach Ogrodu, a także drewniana skrzynia na narzędzia z wertykalnym ogrodem. Dodatkową inspiracją dla uczestników przy pracach projektowych był szereg wydarzeń otwartych, które towarzyszyły warsztatom. Temat drewna jako materiału projektowego przybliżył wykład rzeźbiarza – Jarosława Hulbója, Martina Brunnera - partnera w pracowni Snohetta oraz grupy Hello Wood. Warsztatowi tutorzy natomiast, przedstawili najciekawsze realizacje przestrzeni publicznych w swoim krajach.

Energia i optymizm studentów, którzy mieli okazję oderwać się od komputerów, wizualizacji, kolejnych plansz oraz rysunków i dostali możliwość pracy z rzeczywistym materiałem oraz dla rzeczywistych odbiorców pokazuje jak bardzo brakuje praktycznego podejścia w systemie nauczania na wydziałach architektury. Warsztaty otrzymały od lokalnych dziennikarzy nagrodę „Biała Pyra”, która przyznawana jest co tydzień, za najlepsze i najbardziej pozytywne wydarzenie kulturalne w Poznaniu.

Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.