Architektura MuratorWydarzenia Muzeum Architektury we Wrocławiu: polscy malarze i inspiracje architekturą w malarstwie

Muzeum Architektury we Wrocławiu: polscy malarze i inspiracje architekturą w malarstwie

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę Dyfuzja. Inspiracje architekturą w malarstwie. Ośmioro młodych polskich malarzy o architekturze – od portretu Supersamu po abstrakcyjne transformacje architektonicznych brył

Anna Kołodziejczyk, Siódmy kontynent, 2013. Muzeum Architektury we Wrocławiu
Anna Kołodziejczyk, Siódmy kontynent, 2013. Muzeum Architektury we Wrocławiu

Architektura to temat od zawsze przyciągający uwagę malarzy; potwierdzają to malowidła z domów Pompei i Herkulanum, kreślone precyzyjnie renesansowe wyobrażenia miast, sentymentalne ruiny, barokowe obrazy wnętrz kościelnych... Fascynacja ta żywa jest także dziś. Dyfuzja w zmierzeniu kuratorów stanowić ma próbę zaprezentowania kulturotwórczej roli architektury.
W wystawie prezentowanej w Muzeum Architektury udział biorą młodzi polscy mlarze: Karolina Jaklewicz, Maria Kiesner, Anna Kołodziejczyk, Aleksandra Kowalczyk, Aleksandra Laszenko, Joanna Pałys, Anna Reinert i Karolinę Zdunek.
Dla każdego z artystów bioracych udział w wystawie Dyfuzja architektura jest ważną inspiracją; każdy jednak interpretuje ją inaczej i szuka odmiennych motywów. Skala stylistyk sięga od fotorealistycznego wizerunku przez  geometryzujące przekształcenia, po obrazy abstrakcyjne, nawiązujące do architektonicznego rytmu form.

Zainteresowanie architekturą nie zawsze wynika z przyczyn estetycznych. Maria Kiesner, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie była naocznym świadkiem zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku w 2001 roku. Dla jej prac chcrakterystyczna stała się atmosfera pustki i ciszy, rozpadu. W cyklu Re:WUWA malarka przedstawiła zniszczone obiekty wzorcowego osiedla mieszkaniowego WuWA. Malarka wybiera także przeznaczone do rozbiórki warszawskie obiekty architektoniczne, przygotowując ich “przedśmiertelne” wizerunki; w cyklu tym powstały np. portrety Supersamu i Stadionu X-lecia.

Joanna Pałys, absolwentka wrocławskiej ASP inspiruje się industrialną architekturą Dolnego Śląska, artystka szczególną uwagą darzy poniemieckie fabryki i budynki przyfabryczne, obiekty architektury modernistycznej, mosty. Na wystawie prezentowanej we wrocławskim Muzeum Architektury znalażły się prace z jej  najnowszego cyklu, nawiązującego do mało w Polsce znanej architektury modernizmu w Indiach.
Proces niszczenia architektury bada także Anna Kołodziejczyk, absolwentka i wykładowca ASP we Wrocławiu.

Architekturę w pełni sił portretują natomiast Anna Reinert i Aleksander Laszenko. Z ich obrazów bije energia i siła współczesnej architektury, nasyconej barwą, światłem i szklistą nowoczesnością. Aleksander Laszenko, absolwent ASP w Warszawie, nawiązuje do najlepszych tradycji realistycznego malarstwa, przywołując w swych pracach klimat malarstwa amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Z kolei Anna Reinert, absolwentka ASP w Gdańsku, portretuje architekturę współczesnych metropolii z fotograficzną precyzją. Widać tu wyraźnie fascynację wszechobecnym szkłem, lśniącymi powierzchniami, precyzyjnymi liniami krawędzi. Najbardziej charakterystyczne jej obrazy to te przedstawiające puste, współczesne wnętrza, pozbawione śladu życia i odrealnione odbicia w szklanych taflach (tekst: Muzeum Architektury we Wrocławiu) .

Wystawie towarzyszy katalog Dyfuzja. Inspiracje architekturą w sztukach plastycznych, wydany nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej

Dyfuzja. Inspiracje architekturą w malarstwie
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Wystawa czynna 15 maja – 4 sierpnia 2013

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.