Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej

Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej

Budowa gmachu Muzeum Hołodomoru w Kijowie według projektu Nizio Design International dobiegła końca. Niestety, prace nad ekspozycją i wykończeniem obiektu przerwał atak Rosji na Ukrainę. Projekt muzeum prezentowany jest tymczasem w Galerii Nizio. Ekspozycję, przygotowaną z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, można oglądać do 14 października.

Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej
Makieta Narodowego Muzeum Hołodomoru w Kijowie, proj. Nizio Design International i Project Systems LTD; fot. z archiwum Nizio Design International / Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie oraz Fundacji Muzeum Hołodomoru

Muzeum Hołodomoru w Kijowie to jeden z największych obiektów muzealnych powstających obecnie w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największy projekt publiczny przygotowany przez polską pracownię architektoniczną poza granicami  kraju. Pracownia Nizio Design International opracowała projekt budynku we współautorstwie z ukraińskim studiem Project Systems, a projekt ekspozycji razem z firmą Haley Sharpe Design.

Na początku 2022 roku realizacja budynku Muzeum Hołodomoru dobiegała końca. Finalizowana była również wstępna, artystyczna koncepcja wystawy stałej. Niestety, dalsze prace przerwał rosyjska atak na Ukrainę. Póki powrót do nich nie jest możliwy, Fundacja Nizio i pracownia Nizio Design International zachęcają do przyjrzenia się procesowi twórczemu. Od 15 września w Galerii Nizio w Warszawie prezentowana jest wystawa stanowiąca impresję na temat koncepcji całego kompleksu – przedstawia szkice, wizualizacje i fotografie realizowanego budynku oraz inspiracje, idee i wstępne wizje artystyczne wystawy stałej.

Czytaj też: Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie: trwa realizacja Narodowego Muzeum Hołodomoru według projektu Nizio Design International |

Wystawę zainicjuje dyskusja „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”, która będzie poświęcona Hołodomorowi w architekturze, literaturze i filmie. W debacie w Galerii Nizio, która rozpocznie się w sobotę 17 września o 18.00, udział wezmą znani ukraińscy i polscy twórcy: pisarka i eseistka Oksana Zabużko, artystka i antropolożka kultury Lia Dostliewa oraz architekt Mirosław Nizio. Rozmowę poprowadzi reportażysta Witold Szabłowski. Na debatę obowiązuje rejestracja

Wystawa „Muzeum Hołodomoru w budowie”
Gdzie:
Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3, Warszawa
Kiedy: 15 września – 14 października 2022 roku
Organizator: Fundacja Nizio
Współorganizatorzy: Fundacja Muzeum Hołodomoru, Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie, Nizio Design International  
Patron honorowy: Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Partnerzy: Kolegium Europy Wschodniej, Dom Odbudowy Ukrainy

Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej
Narodowe Muzeum Hołodomoru w Kijowie, proj. Nizio Design International i Project Systems LTD, stan z czerwca 2022; fot. z archiwum Nizio Design International / Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie oraz Fundacji Muzeum Hołodomoru
Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej
Grafika promująca dyskusję „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Osiedla modułowe mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów Osiedla modułowe w średniej wielkości miastach to jedno z rozwiązań dla uchodźców. Radykalnie skracają proces realizacji, a same moduły można poddawać recyklingowi i łatwo przekształcać do konkretnych potrzeb – mówią eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Właśnie ukazał się raport „Kwestia mieszkaniowa a kryzys uchodźczy. Wspólne wyzwania i rozwiązania dla równoważenia sektora mieszkalnictwa w Polsce”.
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.