Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej

Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej

Budowa gmachu Muzeum Hołodomoru w Kijowie według projektu Nizio Design International dobiegła końca. Niestety, prace nad ekspozycją i wykończeniem obiektu przerwał atak Rosji na Ukrainę. Projekt muzeum prezentowany jest tymczasem w Galerii Nizio. Ekspozycję, przygotowaną z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, można oglądać do 14 października.

Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej
Makieta Narodowego Muzeum Hołodomoru w Kijowie, proj. Nizio Design International i Project Systems LTD; fot. z archiwum Nizio Design International / Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie oraz Fundacji Muzeum Hołodomoru

Muzeum Hołodomoru w Kijowie to jeden z największych obiektów muzealnych powstających obecnie w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największy projekt publiczny przygotowany przez polską pracownię architektoniczną poza granicami  kraju. Pracownia Nizio Design International opracowała projekt budynku we współautorstwie z ukraińskim studiem Project Systems, a projekt ekspozycji razem z firmą Haley Sharpe Design.

Na początku 2022 roku realizacja budynku Muzeum Hołodomoru dobiegała końca. Finalizowana była również wstępna, artystyczna koncepcja wystawy stałej. Niestety, dalsze prace przerwał rosyjska atak na Ukrainę. Póki powrót do nich nie jest możliwy, Fundacja Nizio i pracownia Nizio Design International zachęcają do przyjrzenia się procesowi twórczemu. Od 15 września w Galerii Nizio w Warszawie prezentowana jest wystawa stanowiąca impresję na temat koncepcji całego kompleksu – przedstawia szkice, wizualizacje i fotografie realizowanego budynku oraz inspiracje, idee i wstępne wizje artystyczne wystawy stałej.

Czytaj też: Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie: trwa realizacja Narodowego Muzeum Hołodomoru według projektu Nizio Design International |

Wystawę zainicjuje dyskusja „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”, która będzie poświęcona Hołodomorowi w architekturze, literaturze i filmie. W debacie w Galerii Nizio, która rozpocznie się w sobotę 17 września o 18.00, udział wezmą znani ukraińscy i polscy twórcy: pisarka i eseistka Oksana Zabużko, artystka i antropolożka kultury Lia Dostliewa oraz architekt Mirosław Nizio. Rozmowę poprowadzi reportażysta Witold Szabłowski. Na debatę obowiązuje rejestracja

Wystawa „Muzeum Hołodomoru w budowie”
Gdzie:
Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3, Warszawa
Kiedy: 15 września – 14 października 2022 roku
Organizator: Fundacja Nizio
Współorganizatorzy: Fundacja Muzeum Hołodomoru, Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie, Nizio Design International  
Patron honorowy: Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Partnerzy: Kolegium Europy Wschodniej, Dom Odbudowy Ukrainy

Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej
Narodowe Muzeum Hołodomoru w Kijowie, proj. Nizio Design International i Project Systems LTD, stan z czerwca 2022; fot. z archiwum Nizio Design International / Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie oraz Fundacji Muzeum Hołodomoru
Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej
Grafika promująca dyskusję „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Osiedla modułowe mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów Osiedla modułowe w średniej wielkości miastach to jedno z rozwiązań dla uchodźców. Radykalnie skracają proces realizacji, a same moduły można poddawać recyklingowi i łatwo przekształcać do konkretnych potrzeb – mówią eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Właśnie ukazał się raport „Kwestia mieszkaniowa a kryzys uchodźczy. Wspólne wyzwania i rozwiązania dla równoważenia sektora mieszkalnictwa w Polsce”.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe Zapraszamy na wykład Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.