Architektura MuratorProjektyMuzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie: trwa realizacja Narodowego Muzeum Hołodomoru według projektu Nizio Design International

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie: trwa realizacja Narodowego Muzeum Hołodomoru według projektu Nizio Design International

Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu to największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada polska pracownia Nizio Design International. Budowa właśnie się rozpoczęła [ZDJĘCIA REALIZACJI].

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie zaprojektowali Polacy
Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie to jeden z najważniejszych i największych obiektów muzealnych powstających w Europie Środkowo-Wschodniej

Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie

Wielki Głód na Ukrainie spowodowany był powszechną kolektywizacją i przymusową rekwizycją płodów rolnych. Według różnych szacunków w latach 1921-1947 doprowadził do śmierci od 6 do 10 mln ludzi. Najtragiczniejszy w skutkach był ten z lat 1932-1933, w którego apogeum umierało dziennie do 25 tys. osób. Władze Ukrainy od lat przymierzały się do realizacji nowoczesnego gmachu muzealnego z wielowątkową ekspozycją wyjaśniającą przyczyny i skutki klęski. Udało się dopiero niedawno. Opracowanie projektu architektonicznego budynku Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie powierzono pracowni Nizio Design International, która przygotowała go wspólnie z ukraińskim biurem Project Systems LTD.

Punktem wyjścia dla autorów było wkomponowanie budynku w dolinę Dniepru w okolicy Ławry Peczerskiej, miejsca w wyjątkowy sposób związanego z historią Ukrainy. Obiekt usytuowano na osi wiodącej od punktu widokowego do istniejącego pomnika-świecy, upamiętniającego ofiary Wielkiego Głodu. Jak tłumaczą projektanci, forma architektoniczna gmachu ma przywodzić na myśl ujawnienie skrywanej przez lata prawdy o Hołodomorze (Wielkim Głodzie). Charakterystyczne rozcięcie dachu pokazuje, jak działania ludzi prowadzą do zdemaskowania i odtajnienia zbrodni – wyjaśniają.

Poprzez scenografię i inne rozwiązania plastyczno-architektoniczne autorzy chcą skłonić do refleksji nad tragedią, jaka miała miejsce na Ukrainie. W pierwszej części zwiedzający poznają mechanizmy rządów w państwie sowieckim: aparat propagandy, represje, przyczyny Wielkiego Głodu. Druga część ekspozycji ukaże z kolei czasy po tragedii i stanowić będzie architektoniczny i scenograficzny akt odrodzenia. W centralnej części wystawy, wzdłuż Drogi Pamięci przecinającej Memoriał, będą biegły równolegle Ściana Życia i Ściana Pamięci. Ta pierwsza ukaże ludzi i ich codzienne życie przed tragedią, natomiast druga, złożona z tysięcy portretów, stanowić ma hołd złożony ofiarom Wielkiego Głodu. Symbolicznym zwieńczeniem ekspozycji będzie projekcja wyświetlana na monumentalnych ścianach po obydwu stronach Drogi Pamięci. Projekcja będzie ukazywać ludzi z różnych środowisk i pokoleń mówiących o prawdzie, wybaczeniu i przyszłości. Powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie prawie 14 tys. m², natomiast powierzchnia wystawowa zajmie ponad 3,5 tys. m².

Narodowe Muzeum Hołodomoru w Kijowie: realizacja

Projekt architektoniczny Narodowego Muzeum Wielkiego Głodu został przygotowany przez ukraińską pracownię Project Systems LTD we współautorstwie z Nizio Design International. Aktualnie trwa nadzór współautorski obu pracowni nad realizacją. Ponadto pracownia Mirosława Nizio, wraz ze studiem Haley Sharpe Design Ltd, rozpoczęła prace nad projektem ekspozycji.

Polacy są zaangażowani m.in. w nadzór nad wyborem zastosowanych technologii i materiałów wykończeniowych budynku. Nizio Design International pracuje także nad propozycjami wyposażenia wnętrz, próbkami materiałów wykończeniowych oraz akceptacją prototypów wyprodukowanych z myślą o niestandardowych rozwiązaniach architektonicznych. Prace związane z nadzorem nad realizacją rozwiązań architektonicznych podczas realizacji budynku Muzeum mają trwać do grudnia 2021 roku.

Na placu budowy Narodowego Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie przeprowadzono dotychczas prace związane ze wzmocnieniem i zabezpieczeniem istniejącej skarpy oraz wykonaniem fundamentowania głębokiego i podbudowy pod posadowienie obiektu. Wykonana została płyta denna, wyprowadzono elementy pionowe ścian i słupków najniższego poziomu.

W trakcie realizacji jest również sala audytoryjna oraz elementy konstrukcyjne na poziomie II. Od strony Dniepru rozpoczęto budowę parkingu dla samochodów osobowych, w toku są także prace związane z realizacją przejścia dla pieszych prowadzącego od parkingu do budynku Muzeum. Od strony miasta wykonano tunel, który połączy istniejące mauzoleum, czyli tzw. Świecę Pamięci, z docelowym gmachem. W tym zakresie finalizowana jest konstrukcja stacji dolnej, na ścianach której rozpoczęto próby związane z okładzinami elewacyjnymi. Przeprowadzono także prace inżynieryjne związane z tunelami technologicznymi, którymi do obiektu są doprowadzone media. Wykonane prace budowlane i inżynieryjne pozwolą na przejście do kolejnego etapu – wzniesienia kondygnacji, w obrębie których zaplanowano przestrzenie na potrzeby ekspozycyjne Muzeum Wielkiego Głodu.

Gdzie powstaje Muzeum Hołodomoru

Międzynarodowy konkurs architektoniczny AUTHENTICITY. Pomysły na rozwój urbanistyczny Kijowa W międzynarodowym konkursie architektonicznym na pomysły dotyczące rozwóju przestrzeni publicznej i urbanistyki Kijowa mogą brać udział architekci i eksperci z zakresu rozwoju miast. Organizatorem konkursu jest festiwal CANactions
Projekt pracowni BudCud w finale konkursu na zagospodarowanie kijowskich wysp Przygotowana przez BudCud koncepcja ekologicznego zagospodarowania kijowskich wysp znalazła się wraz z siedmioma innymi projektami w ścisłym finale otwartego międzynarodowego konkursu  “CONCEPT OF RESERVATION AND DEVELOPMENT OF KYIV ISLANDS"