Architektura MuratorProjektyMuzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie zaprojektowali Polacy

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie zaprojektowali Polacy

Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu to największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada polska pracownia Nizio Design International

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie zaprojektowali Polacy
Muzeum Narodowe Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie, proj. Nizio Design International i Project Systems LTD

Wielki Głód na Ukrainie spowodowany był powszechną kolektywizacją i przymusową rekwizycją płodów rolnych. Według różnych szacunków w latach 1921-1947 doprowadził do śmierci od 6 do 10 mln ludzi. Najtragiczniejszy w skutkach był ten z lat 1932-1933, w którego apogeum umierało dziennie do 25 tys. osób. Władze Ukrainy od lat przymierzają się do realizacji nowoczesnego gmachu muzealnego z wielowątkową ekspozycją wyjaśniającą przyczyny i skutki klęski. Opracowanie projektu architektonicznego budynku powierzono ostatnio pracowni Nizio Design International, która przygotowała go wspólnie z ukraińskim biurem Project Systems LTD. Podczas przypadającego 24 listopada Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu Mirosława Nizio wraz z ukraińskim partnerem Andrijem Myrhorodskim oraz zastępcą przewodniczącego rządowego komitetu ds. budowy muzeum Iwanem Wasiunykiem zaprezentował w Kijowie koncepcję prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence.

Punktem wyjścia dla autorów było wkomponowanie budynku w dolinę Dniepru w okolicy Ławry Peczerskiej, miejsca w wyjątkowy sposób związanego z historią Ukrainy. Obiekt usytuowano na osi wiodącej od punktu widokowego do istniejącego pomnika-świecy, upamiętniającego ofiary Wielkiego Głodu. Jak tłumaczą projektanci, forma architektoniczna gmachu ma przywodzić na myśl ujawnienie skrywanej przez lata prawdy o Hołodomorze (Wielkim Głodzie). Charakterystyczne rozcięcie dachu pokazuje, jak działania ludzi prowadzą do zdemaskowania i odtajnienia zbrodni – wyjaśniają.

Poprzez scenografię i inne rozwiązania plastyczno-architektoniczne autorzy chcą skłonić do refleksji nad tragedią, jaka miała miejsce na Ukrainie. W pierwszej części zwiedzający poznają mechanizmy rządów w państwie sowieckim: aparat propagandy, represje, przyczyny Wielkiego Głodu. Druga część ekspozycji ukaże z kolei czasy po tragedii i stanowić będzie architektoniczny i scenograficzny akt odrodzenia. W centralnej części wystawy, wzdłuż Drogi Pamięci przecinającej Memoriał, będą biegły równolegle Ściana Życia i Ściana Pamięci. Ta pierwsza ukaże ludzi i ich codzienne życie przed tragedią, natomiast druga, złożona z tysięcy portretów, stanowić ma hołd złożony ofiarom Wielkiego Głodu. Symbolicznym zwieńczeniem ekspozycji będzie projekcja wyświetlana na monumentalnych ścianach po obydwu stronach Drogi Pamięci. Projekcja będzie ukazywać ludzi z różnych środowisk i pokoleń mówiących o prawdzie, wybaczeniu i przyszłości.

Za projekt architektoniczny budynku odpowiada Nizio Design International we współpracy z Project Systems LTD. Za projekt wystawy stałej – Nizio Design International. Powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie prawie 14 tys. m2, natomiast powierzchnia wystawowa zajmie ponad 3,5 tys. m2.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny AUTHENTICITY. Pomysły na rozwój urbanistyczny Kijowa W międzynarodowym konkursie architektonicznym na pomysły dotyczące rozwóju przestrzeni publicznej i urbanistyki Kijowa mogą brać udział architekci i eksperci z zakresu rozwoju miast. Organizatorem konkursu jest festiwal CANactions
Projekt pracowni BudCud w finale konkursu na zagospodarowanie kijowskich wysp Przygotowana przez BudCud koncepcja ekologicznego zagospodarowania kijowskich wysp znalazła się wraz z siedmioma innymi projektami w ścisłym finale otwartego międzynarodowego konkursu  “CONCEPT OF RESERVATION AND DEVELOPMENT OF KYIV ISLANDS"