Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: która z 15 pracowni zaprojektuje nowy budynek muzeum i TR na Placu Defilad?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: która z 15 pracowni zaprojektuje nowy budynek muzeum i TR na Placu Defilad?

19 marca 2014 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło listę 15 pracowni, spośród których wybrany zostanie architekt nowej siedziby muzeum i teatru TR Warszawa na Placu Defilad. Ogłoszenie listy kończy I etap procedury przetargowej, której celem jest wyłonienie autora projektu nowego budynku muzeum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Budowa siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Teatru Rozmaitości na Placu Defilad ma za sobą burzliwą historię. O konkursach architektonicznych na budynek muzeum i teatru pisaliśmy kilkakrotnie. Pierwszy został unieważniony, drugi zakończył się zerwaniem przez miasto umowy ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem. Po dotychczasowych niepowodzeniach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podjęło decyzję o przyjęciu innej niż dotychczas procedury wyłonienia projektanta nowej siedziby muzeum i teatru TR na Placu Defilad. Zaszły też zmiany w sposobie finansowania przyszłej inwestycji. Decyzja o wyborze projektanta na drodze tzw. negocjacji z ogłoszeniem oraz określone w procedurze warunki, jakie spełniać mają pracownie przystępujące do postępowania, wzbudziły niechęć środowiska architektonicznego, lecz zgodnie z intencjami inwestora, obrany sposób wyboru projektanta, chronić ma każdą ze stron przed ryzykiem kolejnego niepowodzenia. 

Właśnie zakończył się I etap postępowania przetargowego na „Wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz dla teatru TR Warszawa wraz z infrastrukturą“. Za sprawą korekty pierwotnych wymogów wobec nadsyłających zgłoszenia i wbrew obawom, że polscy architekci nie będą mieli szans na zakwalifikowanie do dalszego etapu, około połowa firm na ogłoszonej dziś liście, to pracownie działające w Polsce. Znalazły się na niej m.in. WXCA, która na swoim koncie ma niedawną wygraną w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt Bałtyckiego Parku Sztuki w Tallinie, projektanci Stadionu Narodowego, JSK Architekci w konsorcjum z pracownią nsMoon Studio, która zaprojektowała m.in. nową siedzibę Cricoteki - Muzeum Tadeusza Kantora, autorzy zagospodarowania Arkad Kubickiego, Fiszer Atelier 41, i inni. Wśród zagranicznych biur architektonicznych na liście znaleźli się m.in. UNStudio, Henning Larsen Architects, Foster + Partners oraz autorzy projektu Filharmonii Szczecińskiej, Estudio Barozzi Veiga w konsorcjum ze Studiem A4.

Do pierwszego etapu nowego konkursu przystąpiło 35 firm i konsorcjów z Polski i z zagranicy. Po dokonaniu wstępnej oceny wyłoniono 15 firm spełniających warunki udziału w postępowaniu. Zakwalifikowane pracownie i konsorcja złożą teraz oferty wstępne, na podstawie których zostaną zaproszone do omówienia warunków współpracy oraz programu funkcjonalnego zarówno Teatru jak i Muzeum. Po ocenie zaproponowanych koncepcji architektonicznych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatr TR Warszawa dokonają wyboru projektanta zespołu budynków. Oto pełna lista 15 pracowni, spośród których wybrany zostanie autor nowego gmachu muzeum:

1. Konsorcjum firm: C.F. Moller Denmark A/S, Niras A/S [Dania]
2. Van Berkel en Bos U.N. Studio B.V. (nazwa handlowa: UNStudio) [Holandia]
3. BLOND&ROUX architectes [Francja]
4. Thomas Phifer and Partners [Stany Zjednoczone]
5. Inżbud Tomasz Trepka: arch. Andrzej Kadłuczka, arch. Krzysztof Barysz, arch. Piotr Obracaj [Polska]
6. Konsorcjum firm: WXCA Spółka z o.o. / WXCA Group Spółka z o.o. [Polska]
7. PAS PROJEKT ARCHI STUDIO Sławomir Golenko [Polska]
8. Konsorcjum firm: JSK Architekci Sp. z o.o. / nsMoonStudio Sp. z o.o. [Polska]|
9. PROCHEM S.A.: arch. Jacek Jedynak, arch. Andrzej Masłowski, arch. Andrzej Kikowski [Polska]
10. Konsorcjum firm: „Studio A4“ Spółka Projektowa Sp. z o. o. / Estudio Barozzi Veiga S.L.P. / AIR Jurkowscy – Architekci Sp. z o.o. STALKO Sp. z o.o. / STALKO Kaczmarek S.J. [Polska/Hiszpania]
11. Biuro Architektoniczne Kaczmarczyk: arch. Andrzej Kaczmarczyk, arch. Sylwia Bartoszewska, arch. Joanna Żabińska [Polska]
12. Henning Larsen Architects A/S [Dania]
13. Fiszer Atelier 41 Warszawa Sp. z o.o. [Polska]
14. Foster + Partners Limited [Wielka Brytania]
15. schmidt hammer lassen architects [Dania]

Zobacz wyniki postępowania i wstępny projekt budynków Muzeum i TR Warszawa

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie? Wyniki konkursu architektonicznego z 2007 roku W konkursie na projekt siedziby Muzeum Sztuki  Nowoczesnej rozstrzygniętym w 2007 roku I nagrodę otrzymał szwajcarski architekt Christian Kerez. Wśród 109 nadesłanych prac znalazły się m.in. koncepcje tak znanych twórców współczesnej architektury jak Zaha Hadid, Zvi Hecker, Snøhetta, polskich pracowni K. Ingarden, J. Ewý – Architekci czy Szaroszyk & Rycerski Architekci. Przypominamy nagrodzone i wyróżnione prace
Jan Strumiłło, Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza Część albumowa książki to doskonały przewodnik po Warszawie dla wszystkich zainteresowanych meandrami architektury polskiej około połowy zeszłego wieku. Obiekty prezentowane są z iście szwajcarską precyzją. Każdy pokazany jest na archiwalnych fotografiach, klarownie opracowanych rysunkach i we współczesnym fotokomentarzu, który przygotował Nicolas Grospierre. Nawet kolejność nie jest przypadkowa. Pozwala zaplanować fascynujący weekend dla wielbiciela warszawskiego „ukrytego modernizmu” – recenzja Grzegorza Stiasnego.
Pracownie architektoniczne w drugim etapie postępowania przetargowego na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: C.F. Møller, Niras Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie wyłoniony w ramach trwającego postępowania przetargowego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się piętnaście pracowni architektonicznych i konsorcjów z Polski i ze świata. Przedstawimy je w kolejnych artykułach. Która z pracowni zaprojektuje nową siedzibę muzeum?
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa według projektu architekta Chistiana Kereza. WIDEO!! W ramach festiwalu Warszawa w budowie II wystawa „Christian Kerez: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”
Kerez w Muzeum Nie tak dawno Günther Vogt wybitny szwajcarski architekt krajobrazu zaprezentował makietę otoczenia przyszłego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wstępną koncepcję tworzył we współpracy z architektem Christianem Kerezem na etapie konkursu architektonicznego.