Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2012

Nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2012

Nagroda SARP przyznawana autorowi najlepszej pracy dyplomowej z dziedziny architektury ustanowiona została w  1964 roku. Początkowo nosiła nazwę Dyplom Roku; dwanaście lat temu Zarząd Główny SARP upamiętnił wybitnego architekta, Zbyszka Zawistowskiego, czyniąc go patronem nagrody

Przestrzeń czytania...

W konkursie udział biorą projekty zakwalifikowane przez komisję lokalnego oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. W tegorocznej edycji do nagrody zgłoszone zostały 32 prace z jedenastu uczelni architektonicznych w całym kraju.

Główną nagrodę za najlepszy dyplom magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach architektonicznych otrzymał architekt Piotr Kamiński. Nagrodzona praca, Przestrzeń Czytania i Czytanie Przestrzeni, wykonana została pod kierunkiem promotora, dr inż. arch. Stanisława Sipińskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Przyznane zostały ponadto trzy wyróżnienia.
Wyróżnienie I-go stopnia otrzymała arch. Anna Dzierżoń za pracę Zoo Proactive? Projekt Przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, wykonaną pod kierunkiem promotora: dr inż. arch. Jana Kubeca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Jury konkursu przyznało dwa równorzędne wyróżnienia II-go stopnia. Otrzymali je: arch. Łukasz Stawski za pracę  Dom Studenta nr 2 PWSFTViT wykonaną pod kierunkiem promotorów mgr inż. arch. Włodzimierza Krakowskiego i dr inż. arch. Elżbiety Będkowskiej w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej; oraz arch. Paulina Witczak za pracę Winoteka. Adaptacja Schronu Przeciwlotniczego przy ul. Świętojańskiej w Szczecinie wykonaną pod kierunkiem promotora, dr inż. arch. Piotra Fiuka w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

I nagroda
arch. Piotr Kamiński: Przestrzeń Czytania i Czytanie Przestrzeni
promotor: dr Stanisław Sipiński
Wydział Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

opinia Jury

Nagrodę przyznano za wskazanie skutecznego sposobu na odrodzenie nawyku kontaktu z książką poprzez realizację obiektu, który w przyjazny sposób zachęci, nawet przypadkowych przechodniów, do skorzystania z dobrodziejstw łatwo dostępnych zasobów słowa drukowanego i przełamie zanikające pod naporem zalewu informacji z innych źródeł zainteresowanie czytelnictwem. Wyjątkowo trafnie została dobrana lokalizacja (...). Bardzo dobrze wykorzystano szansę ekspozycji budynku, który sam w sobie jest manifestem czytania. Symboliczne znaczenie ma umieszczenie księgozbioru bezpośrednio przy szklanej elewacji, co jest widoczne z przestrzeni publicznej. Wnętrze dostępne jest z wielu miejsc bez zbędnych utrudnień. Funkcje poszczególnych przestrzeni zachęcają do zapoznania się z kolejnymi propozycjami: od tych łatwych i komercyjnych aż po bibliotekę i czytelnię ze swobodnym dostępem do całego księgozbioru. Pracę cechuje wysoka wartość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, pełna świadomość i konsekwencja w przeprowadzeniu idei, wysoki poziom warsztatu graficznego.

plansze i opis autorski

I nagroda w konkursie SARP - Dyplom Roku 2012

wyróżnienie I stopnia
arch. Anna Struska: ZOO Proactive – Projekt Przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie
promotor: dr Jan Kubec
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Gliwice

opinia Jury
Praca otrzymuje wyróżnienie za trafne dostrzeżenie problematyki dotyczącej Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Czytelna idea konsekwentnie przeprowadzona i zrealizowana nadaje nową wartość tej części parku Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Geometryczna forma zaproponowanej architektury jednoznacznie definiuje przestrzeń oraz stanowi ciekawą strukturę dla rozwiązań funkcjonalnych. Na uwagę zasługuje również część analityczna pracy oraz wysoki stopień realności zamierzenia.

 plansze i opis autorski

 

wyróżnienie I stopnia w konkursie SARP - Dyplom Roku

Wyróżnienie
arch. Łukasz Stawski: Dom Studenta nr 2 – PWSFTViT
promotor: arch. Włodzimierz A. Krakowski, dr Elżbieta Będkowska
InstytuT Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej

opnia Jury
Wyróżnienie przyznano za wykreowanie interesującego miejsca przeznaczonego na pobyt studentów „Filmówki”. Autor z dużą uwagą i znajomością warsztatu projektowego proponuje zróżnicowane funkcje zawierające się w Domu Studenckim. Na pochwałę zasługuje poprawne operowanie fakturą i materiałem elewacyjnym. Jury szczególnie doceniło dojrzałość rozwiązań projektowych.

plansze i opis autorski

Dom Studenta nr 2 – PWSFTViT

Wyróżnienie
arch. Paulina Witczak: Winoteka. Adaptacja schronu przeciwlotniczego przy ul. Świętojańskiej w Szczecinie
promotor: dr Piotr Fiuk
Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

opnia Jury
Wyróżnienie przyznano za trafny wybór tematu do rewitalizacji obiektu.
Praca o właściwej skali została opracowana w sposób przemyślany do końca z dbałością o szczegół i estetykę podania. To dobry przykład nadania nowych wartości obiektowych, który szpecił i degradował okolicę a zarazem i dzięki temu przekształcenia okolicznego krajobrazu. I tak betonowy przedwojenny bunkier stał się modernistyczną winiarnią, a leżące u jej stóp wzgórze przemieniło się w malowniczą winnicę.

plansze i opis autorski

 

Winotekaw Szczecinie

nagrodzone prace zaprezentowane zostały również na łamach miesięcznika „Architektura-murator” nr 7/2012

Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Inny model uprawiania zawodu: Agata Twardoch Nasz zawód może być realizowany na wiele różnych sposobów. Ten kobiecy może być inny, ale ważne, żeby nie był traktowany jako gorszy. Agata Twardoch, inicjatorka i autorka cyklu Architektki, o swojej pracy badawczej i rozumieniu architektonicznej profesji.
Społeczna rola architekta Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Stan Berbeć – polski architekt zagranicą W lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange można było zobaczyć prace Stana Berbecia, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu. Na wystawie znalazły się m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi, oraz 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem – recenzja Céline Courbay.
Zawód architekt: Aleksandra Krzywańska Nie sądzę, by ktokolwiek z idących na studia architektoniczne brał pod uwagę kryzys. Nie kierowało nami to, czy zawód jest opłacalny, tylko czy nas pociąga
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności