Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga, otrzymała Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Laureata ogłoszono podczas specjalnej ceremonii w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.
W opinii jury czytamy: finaliści oraz zwycięzca Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury zostali wybrani ze względu na zdolność: czytania i przekształcenia kontekstu, nierzadko bardzo złożonego i cennego; tworzenia symbiozy pomiędzy nowym i zastanym, pomiędzy funkcją a sferą publiczną; przekształcania fizycznych, ekonomicznych i technicznych ograniczeń w atuty; (...) a w końcu do stworzenia wyrazistego architektonicznego komunikatu, umożliwiającego dialog pomiędzy ewolucją dyscypliny, a paralelną ewolucją wartości i potrzeb społeczeństwa. Zwycięski projekt okazał się przekonującą formalną i przestrzenną strategią dla miasta, które zabiega o lepszą przyszłość w szybko zmieniających się warunkach ekonomicznych i społecznych. Tworzy godne miejskie życie, jednocześnie wzmacniając specyficzną tożsamość historyczną miasta za pomocą współczesnego "pomnika".
Kiedy ogłoszono, że to właśnie Filharmonia Szczecińska została laureatem tegorocznej edycji nagrody, na sali rozległ się ogromny krzyk aplauzu. To historyczny moment dla polskiej architektury. Po raz pierwszy nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe przyznano realizacji z Polski. - powiedziała Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator" obecna na ceremonii wręczenia nagrody.
Do tegorocznej edycji nominowano 421 obiektów z 36 krajów, większość z Hiszpanii. Na tzw. krótkiej liście znalazło się 40 obiektów z 17 krajów, w tym trzy z Polski: Filharmonia Szczecińska - Barozzi / Veiga, Studio A4 sp. z o.o. (architekt lokalny) (Szczecin), Nowe Muzeum Śląskie - Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H (Katowice), Muzeum Historii Żydów Polskich - Lahdelma & Mahlamäki Architects, Kuryłowicz & Associates (ze strony polskiej) (Warszawa).
Obok Filharmonii Szczecińskiej w finale znalazły się również Muzeum Sztuki w Ravensburgu projektu Lederer Ragnarsdóttir Oei, Muzeum Morskie w Danii projektu BIG - Bjarke Ingels Group, Winnica Antinori pod Florencją zaprojektowana przez Archea Associati oraz Centrum Studentów Saw Swee LSE w Londynie autorstwa O’Donnell + Tuomey.
Nagrodę w kategorii Emerging Architect przyznano realizacji Casa Luz projektu ARQUITECTURA-G.
Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe została ustanowiona 27 lat temu i przyznawana jest co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. W 2001 roku wprowadzono dodatkowe wyróżnienie – dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów. Od tego momentu Mies van der Rohe Award stała się też oficjalną nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie architektury.
Obiekt był prezentowany w miesięczniku "Architektura-murator" nr 7/2014 - o podobieństwach budynku filharmonii do muzycznego instrumentu pisał Maciej Miłobędzki, a o jej abstrakcyjnej kompozycji Piotr Śmierzewski. W numerze opublikowaliśmy również wypowiedzi Albero Veigi z pracowni Estudio Barozzi Veiga, akustyka Higni Arau oraz przypomnieliśmy historię miejsca.