Architektura MuratorWydarzeniaNagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017

Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017
Nagroda w kategorii Budynki Historyczne: Ośrodek Parafialny Malahide, Irlandia, projekt: Sean Harrington Architects; Fot. archiwum nagrody

W czerwcu rozstrzygnięta została czwarta edycja konkursu o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne. Pierwsza odbyła się w 2008 roku z inicjatywy autora tekstu. Jako kierujący programem pracy Architektura dla Wszystkich II regionu Międzynarodowej Unii Architektów, uznałem, że działanie tej grupy nie może ograniczać się do spotkań seminaryjnych dotyczących technicznych wymogów powszechnej dostępności. „Architektura dla wszystkich” powinna być dostępna, ale też przyjazna, inspirująca. Przy poparciu dwóch byłych prezydentów UIA możliwa okazała się organizacja konkursu wyróżniającego takie realizacje.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017
Nagroda w kategorii Przestrzenie publiczne: Zagospodarowanie wybrzeża Paseo Puerta de Tierra, Portoryko, projekt: SCF Arquitectos; Fot. Eduardo Bermudez/archiwum nagrody

Powinny one odznaczać się przyjaznością wyrazu architektury osiągniętą poprzez odpowiednie wpisanie w otoczenie, właściwy dobór skali, formy, barw, oświetlenia, detalu i faktury oraz poprzez konsekwencję zastosowania standardów projektowania uniwersalnego – czytamy w opisie kryteriów nagrody. Promowane przez SARP wydarzenie zyskało już skalę globalną. W drugiej edycji medal za Małopolski Ogród Sztuki zdobyli Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý, a laureatami poprzednich, regionalnych konkursów byli Tomasz Konior i Bolesław Stelmach. Medale przyznawane są w trzech kategoriach: budynki nowe, historyczne oraz przestrzenie publiczne. Tym razem jury w składzie: Krzysztof Ingarden, Krzysztof Chwalibóg, Eduardo Elkouss, Joseph Kwan i Fionnuala Rogerson, pod przewodnictwem Vassilisa Sgoutasa, za najbardziej przyjazny i ciekawy nowy obiekt uznało budynek liceum Coláiste Ailigh w Irlandii autorstwa McGarry Ní Éanaigh Architects. Bryła wpisana w pofalowany krajobraz to przykład znakomitej integracji architektury z otoczeniem.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017
Nagroda w kategorii Budynki Nowe: Liceum Colaiste Ailigh, Irlandia, projekt: McGarry Ni Eanaigh Architects; Fot. archiwum nagrody

Pełną dostępność uzyskano tu dzięki niezależnym wejściom z dwóch różnych poziomów. W kategorii adaptowanych budynków sukces odnieśli również Irlandczycy. Medal został przyznany za staranną i twórczą realizację ośrodka parafialnego Malahide, którego autorem jest Seán Harrington. Kameralny zespół pomieszczeń z nastrojową kaplicą łączy się harmonijnie z neogotycką bryłą kościoła. Za najbardziej przyjazną przestrzeń publiczną jury uznało zagospodarowanie wybrzeża Paseo Puerta de Tierra w Portoryko według projektu SCF Arquitectos. Autorzy rozwiązali cały splot problemów urbanistycznych – kwestie komunikacji kołowej, ścieżek rowerowych i ciągów pieszych – uwzględniając przy tym kulturowe wartości prehiszpańskich zabytków archeologicznych. Warto wspomnieć też o najciekawszych wyróżnionych realizacjach. Na uwagę zasługują stacja kolejki linowej w boliwijskim La Paz – pierwszy element systemu transportowego miasta (główny projektant: Roberto Ameneiro Galdo) oraz przekształcenie przestrzeni publicznej centrum greckiego miasteczka Karpenisi, gdzie wymogi dostępności zostały spełnione w ramach kompozycji pełnej kolorów i ciekawych pomysłów formalnych (projekt: Andreas Lampropoulos z zespołem). Konkurs pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm”, czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas 26. Kongresu UIA w Seulu w dniach 3-10 września 2017 roku.

Krzysztof Chwalibóg

5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury Milion dolarów nagrody rozdzielono pomiędzy pięciu laureatów Aga Khan Award for Architecture. Przyznawana co trzy lata nagroda honoruje wybitne realizacje architektoniczne, które służą społeczności muzułmańskiej na całym świecie.
9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.
Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Osiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015 Nagroda Turnera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla współczesnych artystów w Wielkiej Brytanii, cieszące się dużym uznaniem na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nagrody, nominację przyznano rewitalizacji osiedla mieszkaniowego. Za koncepcję odpowiada działający na pograniczu dyscyplin kolektyw Assemble.
Nominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" Zbliża się rozstrzygnięcie IV edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Do Grand Prix nominowano 5 realizacji, laureata poznamy 16 czerwca 2015.